Selanik’te Atatürk’ün evi, Kavala’da Mehmet Ali Paşa ve Neo Karvali Köyü…

Bal-Türk'ten Haberler Fotoğraflar
İçeriği Paylaş

İzmit Belediyesi heyeti, Bal-Türk tarafından organize edilen, Bulgaristan Yunanistan programının üçüncü gecesini Selanik’te geçirdi.

Çalın davulları çaydan aşaya (aman)

Mezarımı kazın bre dostlar belden aşaya

Koyun sularımı kazan dolunca

Aman ölüm zalim ölüm üç gün ara ver

Al başımdan bu sevdayı götür yare ver

Selanik içinde selam okunur

Selamın sedası dostlar bre dostlar cana dokunur

Gelin olanlara kına yakılır

Aman ölüm zalim ölüm üç gün ara ver

Al başımdan bu sevdayı götür yare ver

Selanik Selanik viran olasın

Sen de benim gibi yarsız kalasın

Taşını toprağını seller alasın

Türküde öyle bir beddua almış ki Selanik… Niye almasın Mehmet Fitnatına kavuşamamıştı. Türkünün ilk kısmını Fitnat söyledi, devamını Mehmet. Mehmet öyle bir ah etti ki Selanik’in taşı toprağı sellere teslim oldu. Bize ait hiç bir şey bırakmamıştı Yunanlı. Minaresi yıkılmak üzere zor duran bir cami, minaresiz iki cami (müzelik), bir kaç hükümet binası ve Ata’ın evi, onu da rahmetli Celal Bayar satın aldı, Yunanlı ile iyi günümüzde.

İzmit Belediyesi Selanik’te güne işte bu duygularla Başkonsolosluğumuzun bahçesindeki Atatürk’ün evini ziyaret ile başladı. Osmanlı döneminin dillere destan Selanik’inin yerini apartman yığınları almıştı.

 

Kavala ve Karvali Köyü

Selanik’ten ayrılan heyet Kavala’ya doğru yola çıktı ve ilk durak Kavala’da, bu güzelim kıyı şehrinde, diğer bir ifade ile Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’ın memleketine varıldı. Kavala’nın tarihi güzelliği Osmanlı kokan şehir havası herkesi etkiledi.

Kavala’dan Sonra Niğde ve Aksaray’dan mübadele ile Yunanistan’a göç etmek zorunda kalan ortodoks Türklerin yaşadığı köy ziyaret edildi. Dernek Başkanı Prof. Yusuf Kaplanis Bey heyeti karşıladı. Anadolu medeniyetleri müzesinde müze hakkında bilgi verildi ve Karvali Köyünde program devam etti.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.