Savaş suçlusu Karacic’ten ilginç talep

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Lahey’de kurulan uluslararası mahkemede tutuklu yargılanan Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç, Hırvatistan’ın eski istihbarat başkanı olan ve aynı zamanda bu ülkenin ilk devlet başkanı Franjo Tudzman’ın oğlu Miroslav Tudzman’ın mahkemede tanık olarak dinlenmesini istedi.

Bosna-Hersek’in günlük gazetesi ”Oslobocenye”de yer alan habere göre, Bosna savaşı (1992-1995) sırasında Boşnakların silahlandırılmasında ABD’nin ”katkısı olduğunu” ileri süren Karaciç’in, bu konuda Hırvatistan İstihbarat Ajansı’nın (HIS) eski başkanı Miroslav Tudzman’ın bilgi sahibi olduğunu ileri sürdü.

Bu kapsamda Temmuz ayında mahkemeye dilekçe veren Karaciç, Tudzman’ın duruşmada tanık olarak dinlenmesini talep etti. Karaciç’in ayrıca, hukuk danışmanlarının Miroslav Tudzman’la görüşmesini de istediğine yer verilen haberde, Lahey’deki mahkemenin sanık Karaciç’in bu talebine olumlu cevap verdiği kaydedildi.

Haberde, ”devlet sırlarını” saklamakla yükümlü olan Miroslav Tudzman’ın, mahkemede konuşabilmesi için Hırvatistan hükümetinden izin alması gerektiğine işaret edildi.

Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Tudzman da ”Bendeki devlet sırrı saklama yükümlülüğünün kaldırılıp kaldırılamayacağı konusundaki kararı verecek tek yetkili kurum Hırvatistan hükümetidir” dedi.

Öte yandan, gazete haberinde, savaş suçu zanlısı Radovan Karaciç’in Bosna savaşında aslında ”silahlı” tarafın Boşnakların olduğunu ileri sürmesinin asıl amacının, 1995’te 8 bin Boşnak’ın katledildiği Srebrenitsa soykırımındaki Sırpların suçunu azaltmak olduğu yorumuna da yer verildi.

EMEKLİ BOŞNAK GENERALİN GÖRÜŞLERİ

Bosna-Hersek Ordusu’nun emekli generali Vahid Karaveliç’in de yorumuna yer verilen haberde, Karaciç’in Boşnakların silahlandırılmasını öne sürerek işlediği savaş suçları için mazeret aradığını ifade etti.

1994 ve 1995’te uygulanan ambargonun sadece Bosna Hersek Ordusu’nu etkilediğini anlatan Karaveliç, Bosnalı Sırpların Sırbistan’dan ve eski Yugoslavya Ordusu (JNA) tarafından silah ihtiyaçlarını temin ettiklerini kaydetti.

Karaveliç, ”Karaciç mahkemede sadece şov yapıyor. Savaş zamanında onlar istedikleri silahları Sırbistan’dan alabiliyordu. Ancak bizler kendi imkanlarımızla onlara karşı direniyorduk” dedi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 21 Temmuz 2008 tarihinde yakalanan ve Lahey’de çok sayıda savaş suçundan yargılanan Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç, duruşmalarda sürekli olarak Saraybosna ve diğer kentlerdeki katliamları Boşnak askerlerinin Bosnalı sivillere ateş açarak işlediğini öne sürüyor.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.