Rusların Kırım’ı işgali Kocaeli’de protesto edildi

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ukrayna’daki karışıklığın ardından Rusya’nın Kırım’ı fiilen işgali ve Kırım yerel parlamentosunun Rusya’ya bağlanma kararları tüm dünyada gerilimi artırmaya devam ediyor. Türkiye’de yaşayan Kırım Türkleri ve Soydaşlarına endişe ile bakan vatandaşarımız da tepkilerini gösteriyor.

Bugün Kocaeli’de Kırım Dernekleri Federasyonunun düzenlediği, sivil toplumun yanı sıra tüm siyasi partilerin destek verdiği protesto göserileri İzmit’te yapıldı. Merez Bankası önünden toplanan kalabalık sloganlar eşliğinde Belsa Önündeki Park’a kadar yürüdü. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin de destek verdiği protesto göserilerine Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Koç ve Körfez Şube Başkaı Ziya Baykara da katıldı.

Sabri Yalım Parkında bir konuşma yapan Kırım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İbrahim Aracı, Rusya’nın tutumunu protesto etti. Kırımın asli unsurunun Kırım Tatarları olduğunu ifade etti. Aracı, “tarih 1944 değil, bunu Putin iyi bilmeli, Türk Milleti Soydaşlarını yalnız bırakmıyor. Bu hassasiyetin sadece İstanbul ve Ankara’dan ibaret olduğu zannedilmesin, Kocaeli bu işgale hayır diyor. Kırım Türkleri hürriyetinden taviz vermeyecektir” dedi. Konuşmanın ardından katılımcılar sessizce dağıldılar.

IMG_0012

1901328_723719827660689_704247551_n


İçeriği Paylaş