Raziye Salif, Kırcaali Hristo Botev Yabancı Diller Lisesinin gururu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kırcaali Hristo Botev Yabancı Diller Lisesi 9.sınıf öğrencisi Raziye Salif, eğitim – öğretim yılının sonunda birkaç gün önce Sofya’da düzenlenen resmi bir törenle Mlada Bılgariya /Genç Bulgaristan/ Vakfı tarafından İngilizce eğitiminde gösterdiği yüksek başarılarından dolayı ödüllendirildi. Raziye, ülke çapından İngilizcede en yüksek başarı elde eden öğrencilerden bir tanesiydi ve bu da kendisine bu yıl 6. kez düzenlenen Uluslararası Dilsel Kanguru Yarışmasının ulusal aşamasına katılımını sağladı.

Nisan ayında okul düzeyindeki yarışma yapıldığında Raziye en çok İngilizce bilen öğrenciler arasında olmayı bekliyordu, çünkü dili öğrenmek için verdiği büyük emeğe ve bilgilerine güveniyordu. Yaklaşık bir ay önce Raziye, ulusal yarışmada ikinci oldu ve sadece İngilizce üzerindeki bilgisi açısından değil, geniş genel kültür açısından da ülkede en iyi öğrenciler arasında olduğunu ispatladı.

Ulusal yarışma 40 sorudan ibaret bir test şeklindeydi, son 15’i açık uçlu sorulardı. Soruların çoğu eğlenceli test şeklindeydi. Doğru cevapları bulmak İngilizce üzerine sözlük ve dilbilgisel bilgiler gerektiriyor, aynı zamanda Birleşik Krallığın tarihi, kültürel ve edebî mirası, gelenek ve yaşayış tarzına ilişkin bilgi sahibi olunması şart.

Testin eğlenceli ve oyun unsuru yarışmaya katılanların genel kültürünün zenginleştirilmesi, mantıksal düşüncenin geliştirilmesi ve gelecekte daha derin çalışmalara teşvik etmesidir.

Raziye bu başarısıyla öğretmeni Dinko Georgiev’i yönetmenliği altında İngilizcenin dilbilgisini ve kelime hazinesini ayrıntılı bir şekilde kavradığı okul yönetimini çok sevindirdi.

Yaz tatili başladı, fakat onunla birlikte Raziye’nin ileride daha büyük başarılara imza atması ve İngilizcede daha iyi bir seviyede bilgi sahibi olma hayali de doğdu.

Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.