Ramazan’ın hoşgörüsü Balkan dünyasını sardı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ramazan ayı Balkanlar’a barışı ve hoşgörüyü getirdi. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir araya gelen semavi dinlerin temsilcileri dinin politikacılara hizmet edemeyeceği görüşünde birleşirken, Mitroviça olayları ile gerilen Kosova, Sırbistan lideri Boris Tadiç’in barış mesajı ile Ramazan’a nispeten huzurlu bir başlangıç yaptı. Bosna-Hersek ve Makedonya’da da Ramazan ayına sakin girildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SOFYA-Balkan Günlüğü

 

Semavi dinlerin temsilcilerini bir araya getiren “İnsanın Yararına Din” konulu uluslararası konferans, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yapıldı. Bölge ve Avrupa ülkelerinden Müslüman, Hristiyan ve Musevi temsilcilerinin katıldığı konferansta konuşan Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci, İslam dininin temelinin sevgi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Dini marjinal bir şey olarak algılamaktan vazgeçmeliyiz. Din, politikacılara hizmet edemez. Maalesef Bulgaristan’da politikacılar ile dini temsilciler arasında gerginlik sürüyor. Bulgaristan’da komünizm tüm dinlerin ortak düşmanıydı. Biz onu yenmeyi başardık. Ancak komünizmin miras bıraktığı düşünce tarzı üzüntü verici şekilde hala sürüyor.” Bulgaristan’da kimi politikacıların halkın dini inançlarına saygısını yitirdiğini savunan Haci, ırkçı ATAKA partisi lideri Volen Siderov’un öncülüğünü yaptığı bir eylemi anımsatarak, “20 Mayısta dininden uzaklaşan politikacılar ibadete, cuma namazına giden Müslümanlara saldırdı” dedi.

DİNDEN UZAKLAŞAN SALDIRGANLAŞIR

‘’Dinden uzak olan insanların saldırgan olduğu” görüşünü dile getiren Haci, Bulgaristan’da bugünlerde de birçok Müslüman’ın haklarının sınırlandırıldığını söyledi. Başmüftü Haci, ülkede Müslüman ibadet yerlerine karşı saldırıların yapıldığını, dini anlayışları kapsamında başörtüsü takan kadınların devletin resmi kurumlarına erişiminin engellendiğini belirtti. Başmüftü Haci, lise düzeyine dek okullarda din derslerinin mecburi hale getirilmesini de istedi.
Varna kenti Metropoliti Kiril “Bulgaristan’da kutsal aile birimi gittikçe çöküyor. Ülke olarak dünyada ölüm oranı konusunda birincisiyiz. Okullar şiddet ve saldırganlık alanına dönüşmüş durumda. Okullarda mecburi din dersleri olsaydı bu hale gelmezdik. Din yerinde durabilseydi, o kadar çok yasa ve cezaevlerine ihtiyaç duymazdık.” Tel Aviv kentinin Hahamı Meir Lau da semavi dinlerin dünyada huzur yarattıklarını kaydederek, “Dışarıdaki kainat ve su gibi tehdidin karşısında Nuh’un gemisindeki tüm hayvanlar huzur ve uyum içinde yaşadı. Günümüzün tehditleri farklı, ancak bu öğretiyi unutmamalıyız” diye konuştu.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.