Radyo “Kırcaali”, 3 Mayıs’ta ilk yayınına başlayacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgar Devlet Radyosu’nun (BNR) bölgesel radyosu “Kırcaali”, 3 Mayıs’ta ilk yayınına başlayacak. Bugün radyonun teknik personeli şehre geldi. Pazartesi günü de teknik donanımın montajına başlanacak. BNR, radyo programlarının başlatılmasının hızlandırılması için elinden geleni yaptığı belirtiliyor. Radyo, haber programları, bölgenin tarihi ve etnik azınlık topluluklarıyla ilgili programlar yayınlayacak. Radyo “Kırcaali”nin kendi içeriği olan Türkçe programı olmayıp, BNR’nin Türkçe programlarını aktaracak.

Irkçı ve aşırı sağcı İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) partisi tarafından açılan davalardan dolayı Radyo “Kırcaali”nin ilk yayınına geç kalındı. İlk önce başta BMRO Başkanı Krasimir Karakaçanov olmak üzere partinin dört temsilcisi radyonun Türkçe programının milli çıkarları ihlal edeceğini gerekçe göstererek, radyonun Türkçe yayın yapması kararını Yüksek İdare Mahkemesine şikayet ettiler.

Şikayet mahkeme tarafından reddedilince VMRO AB Parlamentosu Milletvekili Angel Cambazki de bu defa kararı aynı mahkemede beş üyeli yargı kuruluna şikayet etti. Birkaç gün önce mahkeme Cambazki’nin şikayetini de reddetti.

Bu durumda Radyo “Kırcaali”nin yayın hayatına başlaması için yasal engel bulunmuyor.

Kırcaali Haber

 


İçeriği Paylaş