Plevneliev, Meclis’te yemin etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip ayrılan Rosen Plevneliev, bugün mecliste yemin etti. Plevneliev, Bulgaristan Anayasası üzerine el koyarak yemin etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak seçilen Margarita Popova da aynı şekilde yemin etti. Patrik Maksim’in de katıldığı yemin törenine Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, kabine ekibinin tamamı, eski cumhurbaşkanlardan Jelyu Jelev ve Petır Stoyanov da katıldı.

Anayasa’ya göre, yemin, mevcut cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasına üç gün kala yapılıyor. Yemin törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Angel Marin ile DPS Başkanı Ahmet Doğan katılmadı. Tören esnasında Ataka milletvekilleri ellerinde ‘Plevneliev yasadışı seçildi.’ yazılı pankartlar açarak töreni sessizce protesto etti.

Plevneliev, yemin töreninden sonra yaptığı konuşmada, tüm Bulgaristan vatandaşlarının Cumhurbaşkanı olacağını söyledi. Parti üstü Cumhurbaşkanı olacağını savunan Plevneliev, kurumların halka açılmaları için çalışacağını kaydetti.

Önceki cumhurbaşkanlarına yönelik olarak ‘Sizler ülkenin geleceği için başarılı çalışmalar gösterdiniz. Ülkenin başarısı için bu çalışmalarınıza birlikte devam edeceğinize inanıyorum.’ dedi.

Cumhurbaşkanlığına kendi hedeflerine ulaşmak için girmediğini belirten Plevneliev, siyasi hakem olacağını ve sadece halkın çıkarlarına bağlı kalacağını söyledi.

Rosen Plevneliev, 22 Ocak Pazar günü görevi, Georgi Pırvanov’dan devralacak.

Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.