Pırvanov, seçimlerle ilgili olarak parti temsilcileri ile görüştü

Balkanlardan Haberler
Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’un, seçim tarihinin siyasi partilerle görüş alışverişinden sonra belirleneceği bildirildi.
Cumhurbaşkanı Pırvanov bugün Mecliste temsil edilen partiler ve parti koalisyonları ve Avrupa Parlamentosunda temsilcileri bulunan parti ve koalisyon güçleriyle Merkez Seçim Komisyonu (TSİK) görevlendirilmesi üzere görüşmeler gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı, sırasıyla GERB, Bulgaristan İçin Koalisyon, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Ataka, Mavi Koalisyon ve NDSV ile görüşmeler yaptı.
Görüşmeler sırasında Parlamento Grupları temsilcileri TSİK yönetimi ve üyeleri ile ilgili önerilerini sundular.
HÖH ve Mavi Koalisyonu’ndan, Parlamenter temsilcileri bulunan parti ve koalisyonların TSİK’te yer alan üye sayısının milletvekilleri sayısına göre değil de, seçim sonuçları oranına göre belirlenmesi gerektiğini söylediler. Bu bağlamda, Mavi Koalisyon temsilcileri konsültasyon protokolünü “özel görüş” doğrultusunda imzaladılar.
Bu konuda Cumhurbaşkanı, ek olarak uzman bir görüş alarak, tam olarak Seçim Yasasını uygulama kararı alacağını bildirdi. Konsültasyonlarda seçimlerin yapılacağı tarihler de görüşüldü. İktidar GERB partisi, yerel ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin birinci turu olarak, 23 Ekim 2011 tarihinde yapılması görüşünü doğruladı. Ataka’dan da aynı konumu savundular. HÖH ve NDSV partileri seçimlerin 30 Ekim’de yapılmasını önerdiler. Mavi Koalisyon’dan seçimlerin 23 Ekim’de yapılmasını desteklediler, fakat 30 Ekim tarihine de karşı çıkmadılar.
Mavi Koalisyon güçleri, seçime en uygun tarih olarak 13 Kasım’ı görüyorlar, çünkü partilere yaz iş izni ve tarım faaliyetlerinin bitirilmesine denk gelmeyen aktif seçim kampanyası sürdürmelerine imkan veriyor.

Bir Cevap Yazın