Bal-Türk Genel Başkanına Pendik Bosna-Sancak Derneği’nden sıcak karşılama

Bal-Türk'ten Haberler Fotoğraflar

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu Pendik Bosna-Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneğine bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret Bosna-Sancak Derneğinin Çolakoğlu’nu davetiyle gerçekleşti. Dernek Başkanı Adem Gülsunay’ın yanı sıra yönetim kurulu üyelerince karşılanan Çolakoğlu Sancaklıların ikamet ettiği mahalleyi gezdi ve derneğin kültür merkezi olarak kullandığı mekanı da ziyaret etti.

Dernek ziyaretinden önce Pendik Belediyesinin açmış olduğu El Sanantları sergisi gezildi ve Boşnak el işi örneklerini sergileyen standda el ürünleri incelendi.

Ziyaret sırasında yapılan görüşmelerde Bal-Türk ve Bosna Sancak Derneği arasında münasebetlerin geliştirilmesi ve zaman zaman ortak program yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Derneğin mekanını çok beğenen Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu Başkan Gülsunay ve yönetim kurulu üyelerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Sıra dışı ve Olması gereken bir Lokal

Derneğin Lokali en ilgi çeken çalışmalardan birisiydi. Türkiye’de genellikle dernek lokali denildiğinde sıradan bir kahvehanenin dernek adına açılmışı anlaşılır. Pendik Bosna-Sancak Derneği bu alışılmışlığı yıkmış ve güzel bir örnek sergilemiş. Lokalde kağıt veya okey türü gürültülü oyunlar yok sadece santranç var; çay, Türk kahvesi ve diğer meşrubatlar içilebiliyor. Kitap ve gazete okumak içinde oldukça elverişli sessiz bir ortam var.

Lokalin bir bölümü müze olduğu gibi, bir bölümü de geleneksel Boşnak motifleri ile süslenmiş, nostaljik bir ortamda hatıralarla içi içe sohbet etme, kahvenizi yudumlama şansına sahipsiniz.

Ortamı çok beğenen Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, bu güzel oluşumdan dolayı Dernek Başkanı Adem Gülsunay ve yönetim kurulu üyelerine takdirlerini sundu ve “İzmit merkezde yeni bir binamız yapılıyor, buraya göre küçük bir mekan olacak ama orada hayal ettiğimiz lokal tarzını siz burada gerçekleştirmişsiniz. Sekapark alanında açılacak olan Balkan Kültür Evi’nin döşenmesine de örnek olabilecek bir tarzda donatmışsınız burayı…” dedi.

Sıcak bir buluşmanın ardından sıcak bir uğurlama ile bu güzel ziyaret sona erdi.

1 thought on “Bal-Türk Genel Başkanına Pendik Bosna-Sancak Derneği’nden sıcak karşılama

Bir Cevap Yazın