Partiler aday listelerini açıklamaya başladı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da 25 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili seçimi için süren siyasi hazırlıklar kapsamında partiler aday listelerini açıklamaya başladı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi, seçim sloganlarının “HÖH Avrupa’da, Avrupa Bulgaristan’da” şeklinde olacağını belirterek, listedeki ilk 6 adayın isimlerini duyurdu.

Listede birinci sırada HÖH’ün halen AP’deki milletvekili Filiz Hüsmenova, ikinci sırada HÖH milletvekili Delyan Peevski, üçüncü sırada HÖH üyesi Savunma Bakan Yardımcısı Necmi Ali, dördüncü sırada HÖH Gençlik Kolu lideri İlhan Küçük, beşinci sırada Çevre Bakanı İskra Mihaylova ve altıncı sırada partinin AP’ndeki milletvekili Metin Kazak’a yer verildi.

Listede ikinci sıradan aday gösterilen milletvekili Delyan Peevski, ülkede en yoğun siyasi tartışma konusu olan politikacılarından biri olarak gösteriliyor. Peevski’nin 14 Haziran 2013 tarihinde Devlet Milli Güvenlik Ajansı’na (DANS) genel müdür olarak atanması Bulgaristan’da hükümet karşıtı kitlesel protestoların başlamasına neden olmuştu. Sokak protestolarının baskısı nedeniyle Peevski’nin atanması kısa sürede geri çekilmesine rağmen kitle protestoları sürmüştü.

HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, Peevski’nin adaylığının partinin 28 yerel örgütünün 25’i tarafından desteklendiğini, süren karalama kampanyasının asılsız olduğunu savundu.

Başbakan Plamen Oreşarski hükümetini destekleyen ve aynı zamanda iktidar ortağı olan HÖH’ün Bulgaristan Parlamentosu’nda 36 kişilik grubu bulunuyor. Partiyi AP’de halen milletvekilleri Filiz Hüsmanova, Metin Kazak ve Vladko Panayotov temsil ediyor.

HÖH lideri Lütfi Mestan, daha önce partisinin hedefinin, 3 ya da 4 milletvekilini AP’ye yollanması olacağını bildirmişti.

Kamuoyu araştırmaları, seçmeni disiplinli olan HÖH’ün hedefine ulaşabileceğini gösteriyor.

-Diğer Türk ve Müslüman adaylar-

Bulgaristan’da Türk ve Müslümanların oylarına talip olan, HÖH’den ayrılmış eski milletvekili Korman İsmailov’un lideri olduğu Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP), Reformcu Blok (RB) adlı yeni kurulan bir koalisyonda yer alıyor. Ülkedeki son parlamento seçiminde giriş barajını geçemeyen HŞHP, 25 Mayıs’ta yapılacak AP seçimine RB çatısı altında katılacak. RB, Korman İsmailov’u dördüncü sıradan aday gösterdi.

Ülkedeki diğer başlıca siyasi partilerin aday listelerinde Türk ve Müslümanlara sınırlı katılım hakkı vermesi dikkati çekiyor.

Ana muhalefet konumundaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi, listesinde Türk ve Müslümanlara yer vereceğini bildirmiş ancak ilk sıralara Bulgar kökenli adayları yerleştirmişti.

Eski Dışişleri Bakanı Nadejda Mihaylova’nın lideri olduğu Mavi Birlik (MB) adlı sağ kökenli partinin aday listesinde Ergin Emin’e üçüncü sırada yer verildi.

Kamuoyu araştırmaları, AP’ye yollanacak 17 Bulgar milletvekilinin 14’ünün iktidar ortakları olan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve HÖH ile anamuhalefet GERB Partisi arasında paylaşılacağını, diğer partilerin kalan üç yer için mücadele vereceklerini gösteriyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş