Nevruz Kocaeli’de de kutlanacak

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Baharın gelişi olarak kutlanan Nevruz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kutlanacak. Nevruz Ateşi ve panelin de yer alacağı etkinliklere Türk dünyasından önemli isimler katılacak. Düzenlenecek Nevruz programıyla ilgili Palmiye Kafe’de düzenlenen basın toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Azerbaycan Dernekler Federasyonu Başkan Bilal Dündar, Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Genel Sekreteri Zümre Arıcı, İzmit Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Sinan Balkan, Balkan Türkleri Derneği Adnan Metin ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

NEVRUZ NEDİR?

Nevruz’un Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya Türk halklarında Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlandığını söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, “Nevruz, Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan’dan Balkanlara kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, M.Ö. 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart’ta kutlanır. Türkiye’de bir gelenek, Türk Cumhuriyetleri’nde ise resmî bayram olarak kutlanırken, 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bayram olarak kabul edilen bir gün haline gelmiştir” dedi.

DÜNYADA NEVRUZ

Genel Sekreter Yazıcı, “Anadolu Türkleri, Farslar, Kürtler, Zazalar, Azeriler, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar, Kazaklar tarafından kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra eski Pers (İran) takviminde yılın ilk ayı ve baharın gelişi olarak kutlanır. 2010’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül – 2 Ekim 2009 arasında Abu Dabi’de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne dâhil etmiştir. 2010’dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı ‘Dünya Nevruz Bayramı’ olarak kabul etmektedir” diye konuştu.

TÜRK DÜNYASI BİR ARAYA GELECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanı seçilmesinin ardından gerçekleştirilen Nevruz programları Türk dünyasını bir araya getirecek. 23-24 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Nevruz etkinlikleri programı Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, Kocaeli Kırım Tatarları, İzmit Rumeli Türkleri ve Balkan Türkleri Dernekleriyle ortaklaşa gerçekleştirilecek. Etkinliklere Kocaeli Üniversitesi Türk Dünyası öğrencileri katkı sunacak.

NEVRUZ ATEŞİ VE NEVRUZ PANELİ

Program 23 Mart Cuma günü saat 11.00’da Sekapark gezisi ve Nevruz Ateşi’nin yakılmasıyla başlayacak. Saat 14.30’da protokol konuşmalarıyla devam edecek olan program halk oyunları gösterisiyle sona erecek. Saat 15.30’da ise Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde ‘Kocaeli, Türk Dünyası’nda Nevruz ve Göç’ konulu Nevruz paneli düzenlenecek. Moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar İsmail Kapan’ın yapacağı panele konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden Doç. Dr. Bekir Günay ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. İlyas Topsakal katılacak.

TÜRK DÜNYASINDAN MÜZİKLER

24 Mart Cumartesi günkü program ise Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 15.00’da Nevruz pilavı ve program açılışı ile başlayacak. Protokol konuşmalarının ardından; TRT Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanatçısı Bünyamin Aksungur’un konseri başlayacak. Bunu Kırım’dan gelen Arsen Osmanov ve Uçansu Müzik Grubu gösterisi izleyecek. 18.30’da Rumeli Türküleri ile ün yapan TRT sanatçısı Rustem Avcı konser verecek. Program Azerbaycanlı ünlü sanatçı Azerin’in vereceği konser ile devam edecek.

KONUK ÜLKELER RENK KATACAK

Nevruz etkinliğine Kazakistan, Başkurtistan (Rusya), Çuvaşistan (Rusya), Tataristan (Rusya), Gagavuz Yeri (Moldova), Kırgızistan ve Özbekistan’dan gelecek konuk ülkeler renk katacak.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.