Nereden nereye

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

1980’lerin ortasında Bulgaristan’da genç yaşına rağmen kazandığı madalyalar ile kendisinden söz ettiren bir genç vardı. Naum Shalamanov… O yıllarda Bulgaristan’daki Türklere uygulanan baskılardan o da nasibini almıştı. Ve dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 19 yaşındaki bu genci bir şekilde Türkiye’ye getirmekte kararlıydı. Başardı da… Ülkemize sığınan halterci için Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek Türkiye adına mücadele etmesi sağlandı… Kariyerinde 3 olimpiyat, 7 dünya, 6 Avrupa şampiyonluğu bulunan Cep Herkülü’nden yani Naim Süleymanoğlu’nda bahsediyoruz… Rekortmen halterci dün akşam Cumhurbaşkanı Gül’ün verdiği yemekte 26 yıl önce kaçtığı ülkenin Cumhurbaşkanı ile karşılaştı, elini sıktı ve uzun uzun sohbet etti…

 

Onun Bulgaristan’dan kaçıp Türkiye’ye sığındığı gün yer yerinden oynamış, 11 Aralık 1986 günü tüm gazetelerde manşet olmuştu.

Bulgaristan’da Türkler’e yapılan baskılara dayanamayarak 1986 yılında Türkiye’ye iltica eden ve Ay yıldızlı mayo ile mücadele edebilmesi için Türkiye’nin Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödediği Naim Süleymanoğlu’nun hikayesi nereden nereye dedirtecek türden.

1986 yılında Melbourne’deki Dünya Halter Şampiyonası sırasında Türkiye Büyükelçiliğine sığınan Süleymanoğlu, o dönem günlerce Türkiye’nin gündeminden düşmemişti.

Melbourne Büyükelçiliğine sığınışı, Türkiye’ye adım atışı, ilk demeci hepsi gazetelerde manşetlere çıkmıştı.

TARİH 13 ARALIK 1986… 
Süleymanoğlu’nun ilk mesajı: SELAM TÜRKİYEM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ONUN İÇİN BULGARİSTAN’A 1 MİLYON DOLAR ÖDEDİK

1988 Seoul Olimpiyatları’nda Türkiye adına yarışabilmesi için dönemim başkanı Turgut Özal tarafından Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödendi. Ve 1988’deki o olimpiyatlarda kendisinden beklendiği gibi altın madalyaya uzandı.

Sonrasında ise devamı geldi.. Yıldız sporcu faal kariyeri boyunca 3 olimpiyat, 7 dünya, 6 Arupa şampiyonluğu kazandı. Bu başarılarda ona ‘Cep Herkülü’ ünvanını getirdi. Süleymanoğlu, halteri bıraktıktan sonra ise çalkantılı bir hayat yaşadı. Türkiye gelişi, zaferleri gazetelere manşet olan Süleymanoğlu’nun yaşadığı bu zorlu dönemlerde manşetlerdeki yerini buldu. Ekonomik açıdan zor günler geçirdi mal varlığının birçoğunu satmak zorunda kaldı ama yılmadı

2010 yılında ciğerlerindeki problem nedeniyle yoğun bakıma kaldırılan ve 3-4 günü orada geçiren Cep Herkülü, Türk spor camiasının destekleri ile o dönemlerin de üstesinden geldi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KADERİN BİR CİLVESİ

Şimdilerde ise Spor Bakanlığı’nda müşavir görevini icra eden Süleymanoğlu, dün akşam, Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev onuruna Çankaya Köşkü’nde verdiği akşam yemeğine katıldı. 26 yıl önce kaçtığı Bulgaristan’ın Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi, elini sıktı, bol bol sohbet etti. Nereden nereye lafının hakkını veren kareler ortaya çıktı.

Yemek sırasında rekortmen haltercimiz Naim Süleymanoğlu’ndaki büyük değişiklik gözlerden kaçmadı. 2 yıl önce geçirdiği ağır hastalıktan eser yoktu. Bu görüşmenin ardından telefonla ulaştığımız Süleymanoğlu, kısa da olsa sorularımızı yanıtladı.

2010 yılında akciğerlerindeki sorun nedeniyle İstanbul’da 3 gün yoğun bakımda kalan Süleymanoğlu, hastalığının tamamen iyileştiğini ve kendisini şu anda çok iyi hissettiğini söyledi.

 

Hüseyin Koyuncuoğlu – Hürriyet


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.