Necmi Ali: ‘Türkiye, AB’nin samimi bir ortağı olduğunu gösterdi’

Haberler
Avrupa Parlamentosu Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali 1 Kasım genel seçimlerini AA’ya değerlendirdi.
5
 
Seçimlerden çıkan sonuç, AB ve bölgenin istikrarı için önemli”
Necmi Ali de jeostratejik zeminde Avrupa Birliği’nin (AB) bir partneri olarak Türkiye’deki seçimlerden çıkan sonucun, AB’nin ve genel olarak bölgenin istikrarı ve güveni için son derece önemli olduğunu söyledi.
Ali, “Devam eden mülteci krizinin kontrol edilmesi ve mültecilere yapılan insani yardımları ele aldığımızda Türkiye’nin rolünün son derece önemli olduğunu vurgulamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
Bu nedenle 1 Kasım seçimlerinin ortaya koyduğu sonucun, Türkiye’nin AB üyeliği görüşmelerinin teşvik edilmesi ve hızlandırılması için sebep oluşturduğunu kaydeden Ali, Türkiye’nin sığınmacı krizinde son derece sorumluluk sahibi bir tutum izleyerek, AB’nin samimi bir ortağı olduğunu gösterdiğini belirtti.
Tüm bunları ve seçimlerden çıkan sonucu göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye’de ve bölgede istikrar için AB’nin de destek olması gerektiğini savunan Ali, Ankara’nın ileriye dönük irade sergilediğini ve Brüksel’in de uygun cevap vermesi gerektiğini ifade etti.
Kaynak: AA