NATO Avrupa’nın 6 başkentinde kurmaylarını kurdu

Haberler

rosennatoo00000

Sofya’da düzenlenen resmi törende NATO kuvvetlerinin Bulgaristan kuvvetleri ile entegrasyon amacı ile kuvvet entegrasyon biriminin açılışı yapıldı. Törende Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı Rosen Plevneliev, Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, NATO Başkan Yardımcısının siyasi konular ve güvenlik politikasından sorumlu vekili James Appathurai hazır bulundular.

Sofya’dan başka bu tür törenler eşzamanlı olarak Estonya, Litvanya, Letonya, Polonya ve Romanya başkentlerinde de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Plevneliev, bunun NATO’nun tüm üyelerini 28 için 28 prensibine göre korumak konusundaki taahhüdününün kesin bir ifadesi olduğunu öne sürdü.

“Bu birimler, ortak tatbikat ve antremanların düzenlenmesinde ve de olağandışı durumlarda NATO güçlerinin harekete geçmesi için gerekli lojistik ve altyapının sağlanması için ulusal birlikler ve ittifak birlikleri arasında bağlayıcı birim olacaktır, şeklinde konuştu Cumhurbaşkanı Plevneliev ve şöyle devam etti: Rusya’nın Doğu Ukrayna ile ilgili tutumu, Kırım’ın yasa dışı şekilde ilhak edilmesi, sınırlarımızın yakınında dondurulmuş olmakla birlikte tekrar alevlenebilen çatışmalar, “İslam Devleti” gibi terör örgütlerinin oluşturduğu tehlike egemenliğimizi ve demokratik devletimizi koruma çabalarımıza ayrı bir önem kazandırıyor. ”

NATO güçlerinin entegrasyonuna yönelik ittifak üyesi devletlerde bu tür kurmay birimlerinin kurulması kararı, 2014 yılının Eylül ayında NATO’nun Galler toplantısında alındı.

James Appathurai’ın sözlerine göre ittifak hiçbir ülke ile cepheleşmek niyetinde değil fakat bu tür kurmayların oluşturulması gerekliliği komşu bölgelerdeki istikrarsızlığın sonucu oluşmuştur.

“Bu NATO üyesi her ülkenin diğer her ülkenin güvenliği ile ilgili yükümlülük taşıdığının somut delilidir. Diğer müttefik devletlerin kuvvetlerinin buraya kısa sürede ulaşabileceklerinden emin olmak için Bulgar otoriteleri ile çalışacağız.

NATO Genel Sekreteri, Vilnüs’ten yaptığı açıklamada yenş merkezlerin açılışının daha büyük güvenlik yönünde atılan bir adım olduğunu öne sürdü:

“Bu merkezler, gereklilik halinde kuvvetlerimizin hızlı ve etkin bir şekilde hareket edebileceklerini garantileyecek. Ayrıca böylece NATO’da hiç kimsenin yalnız bırakılmayacağı mesajı açık bir şekilde verilecek. Biz, birleşik özgür ve barışçıl bir Avrupa için çalışıyoruz. Bizim toplu güvenlikle ve birbirimizle ilgili taahhüdümüz kaya gibi sağlamdır” şeklinde konuştu Jens Stoltenber.

 

Kaynak: bnr