Mülteciler Atina’ya geri gönderildi

Balkanlardan Haberler Haberler
Mülteciler Atina'ya geri gönderildi

Yunanistan-Makedonya sınırında bekletilen mülteciler Atina’ya geri gönderildi

 

Yunanistan-Makedonya sınırında, Suriye, Irak ve Afganistan dışındaki ülkelerden geldikleri için yola devam etmelerine izin verilmeyen mülteciler Atina’ya getirildi.

Alınan bilgiye göre, üç haftadır sınır bölgesindeki Eidomeni’de bekletilen yaklaşık 2 bin 300 mülteci, Yunan polisinin denetimi altında otobüslerle Atina’ya getirilerek, Paleo Faliro’da belediye tarafından tahsis edilen bir spor salonuna yerleştirildi.

Spor salonunda kalmak istemeyen çok sayıda mültecinin ise kent merkezine gittiği belirtildi.

Yunan polisinin 10 saat süren operasyonunun ardından bölgenin boşalmasıyla, 15 kilometre uzaklıkta bekletilen Suriye, Afganistan ve Iraklı mültecilerin ise sınıra götürülerek, Makedonya’ya geçmeye başladığı bildirildi.

Makedonya ve diğer Balkan ülkeleri, Avrupa’ya ulaşmak isteyen sığınmacıların geçiş noktalarından biri haline gelen Eidomeni’ye olan mülteci akının azaltmak için, Suriye, Irak ve Afganistan gibi, yalnızca savaştan kaçan insanların sınırı geçmesine izin verileceğini açıklamıştı.

Kararı protesto eden mülteciler, sınır geçişini diğer mültecilere kapatmış, tren seferlerini durdurmuş ve bir grup göçmen ise ağızlarını dikmişti. Mültecilerin toplu halde sınırı geçmek istemesi üzerine Makedonya polisi ile mülteciler arasında arbede yaşanmıştı.

Yunanistan Göç Politikalarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Yannis Muzalas, Makedonya’nın, Irak, Suriye ve Afganistan dışındaki ülkelerden gelenleri ülkeye almama kararının ardından mültecilerin Atina’ya geri getirilmesi için çalışma başlatıldığını açıklamıştı.

 

Kaynak: Dünyabülteni