Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Bosna Hersek’te

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları toplantısına katılan Yılmaz, daha sonra Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız ile Saraybosna’nın tarihi mekanlarını ziyaret etti.

Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları toplantısı için Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, başkentte Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından kurulan Srebrenitsa Galerisini ve tarihi Başçarşıyı gezdi.
TİKA desteği ile kurulan ve 1995’te soykırıma sahne olan Srebrenitsa’da yaşananları yansıtan fotoğraf ve belgelerden oluşan Srebrenitsa Galerisi’ni ziyaret eden Yılmaz, galeride yer alan fotoğrafları çeken ünlü Boşnak fotoğraf sanatçısı Tarık Samarah’tan fotoğraflar hakkında bilgi aldı.
Milli Savunma Bakanı Yılmaz daha sonra Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği’ne geçti. Bakan Yılmaz burada, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Askeri Ataşe Kurmay Albay Mehmet Nail Yiğit ve Bosna-Hersek’in eski savunma bakanlarından Selmo Cikotiç ile görüştü.
Bakan Yılmaz, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği’nin ardından Bosna-Hersekle İlişkileri Geliştirme Merkezi’ni (BİGMEV) ziyaret etti. BİGMEV’in Başkanı Muzzafer Çilek’ten merkezin çalışmalarına ilişkin bilgi alan Yılmaz, iki ülke arasındaki mevcut iyi ilişkilerin ekonomik alana da taşınması amacıyla çeşitli faaliyetler yürüten merkezi gezdi.
Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları toplantısına 14 ülkeden katılan bakan ve üst düzey yöneticiler için başkent Saraybosna yakınındaki Yahorina’da düzenlenen resepsiyona iştirak eden Yılmaz, Bosna Hersek’teki temaslarını tamamlayarak bu akşam Türkiye’ye dönecek.

http://www.habervitrini.com


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.