Mestan: Gelecek hükümet yine koalisyondan oluşacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dün Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin Kırcaali bölgesindeki kuruluşlarından yaklaşık 600 kişinin katıldığı bir görüşme gerçekleştirdi. Dört saatten fazla süren oturumda HÖH’in geleceği hakkında etkin üyeleri görüşlerini bildirip, önerilerde bulundular.
Kırcaali ilinde HÖH İlçe Teşkilatı Başkanları, Belediye Başkanları, Yerel Kurul Başkanları, partinin etkin üyeleri ve yandaşları görüşmede yer aldılar. Resmi misafirler olarak, HÖH Genel BaşkanYardımcısı Ruşen Riza, Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı Lütvi Mestan, milletvekilleri Remzi Osman, Necmi Ali, Ünal Tasim, Cevdet Çakırov ve Petya Raeva, eski milletvekilleri Ayruş Haci ve Fikret Sepetçi hazır bulundular.
Kırcaali ilinde yedi HÖH İlçe Başkanlarının partinin yerel durumunu değerlendirmelerinden sonra, amacın yedi belediyenin de kazanılması olduğu anlaşıldı. HÖH, Meclis üyelerinin de sayısını koruyup, köy muhtarlarını çoğaltmayı hedefliyor.
Ev sahibi konumundaki Kırcaali HÖH İl Başkanı Bahri Ömer, parti arkadaşlarına HÖH’nin seçimlerde tüm yerel Belediye Başkanı makamlarını, nitelikli çoğunlukta Meclis üyeleri kazanacaklarını vaat etti. Sayın Ömer, “Şu ana kadar HÖH’nin bölünmesine çok denendi, fakat hepsi başarısızdı, şimdi de öyle olacak” dedi.
Aynı zamanda Kırcaali İlçe Başkanı olan Belediye Başkanı Hasan Azis hükümetin belediyeyi maruz bıraktığı en büyük sayıdaki toplam 147 denetimlerden yakındı. Başkan, “Sofya Belediyesi Kırcaali ile kıyasla 20 misli daha büyük nüfusa ve bütçeye sahip, fakat orada denetim hemen hemen hiç yok. Hükümetin Kırcaali Belediyesine karşı çifte standart uyguladığını düşünmemiz normal” diye belirtti.
Lütvi Mestan, “HÖH yönetimi hükümete karşı yürüttüğü tarım politikası için ilk güvensizlik oyunu sunmayı düşünüyor” diye açıkladı. Sayın Mestan, GERB partisi politikasının suç teşkil ettiğini öne sürdü. Milletvekili, bunun için küçük yerleşim yerlerine yatırımların tamamen durdurulduğunu, tütün üreticilerin problemlerini ve HÖH Belediye Başkanlarına yapılan baskıyı örnek gösterdi. O, Kasim Dal meselesini HÖH’ni bölmeyi güden dış bir proje olarak nitelendirdi. Lütvi Mestan, Bulgaristan devletinin tek partili yönetim modelinin başarısız olup, yeniden çok partili veya koalisyon modeline geçileceğini öne sürdü.
HÖH teşkilatlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Ruşen Riza, GERB’in hazırlandığı polislikten dolayı zor seçimler olacağını tahmin ediyor. Sayın Riza, en belirgin örnek olarak, GERB Seçim Karargâhının başına İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov’un geçmesini gösterdi. Ruşen Riza, “Bizim tüm seçmenlerimizin geçim kaynağı ve de iyi yaşam şartlarına sahip olmalarını istiyorum” dileğinde bulundu.
Eski Çevre ve Su Bakanı Cevdet Çakırov, koalisyon döneminde onun yönettiği bakanlığın “Çevre” ve “İSPA” programlarından toplam 1,7 milyar Leva almayı başardığını hatırlattı. Sayın Çakırov, GERB döneminin başından beri ise bu paranın hala 50 milyon Levayı aşamadığını söyledi.
Kırcaali’den önce HÖH yönetimi, Bulgaristan’ın diğer bölgesinde de benzer görüşmeler gerçekleştirdi.
Resmiye MÜMÜN, Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.