Meclis Hukuk Komisyonu, seçimlerde ikamet zorunluluğu süresinin 3 ay olmasını kabul etti

Balkanlardan Haberler
Parlamenter Hukuk Komisyonu, birinci görüşmede Seçim Yasasında değişiklikler kabul etti.
Bu değişiklikler Anayasa Mahkemesinin Seçim Yasasında bazı metinleri Anayasa’ya aykırı olarak karar vermesinden sonra yapıldı.
Birkaç gün önce Anayasa Mahkemesi, yeni Seçim Yasasındaki, yerel meclis üyeleri ve Belediye Başkanlarının sadece son 12 ayda belirli bir yerleşim yerinde yaşamış Bulgaristan vatandaşlarına seçme hakkı tanıyan bir metni Anayasa’ya aykırı olarak ilan etmişti.
Mahkeme, Seçim Yasasında yer alan, Avrupa Birliği milletvekili adaylarının en az son 2 yılda Bulgaristan’da veya AB üyesi başka bir ülkede yaşamış olmaları talebi de Anayasa’ya aykırı olarak ilan etti.
Komisyon üyeleri, “Bulgaristan İçin Koalisyon” milletvekili ve Anayasa Mahkemesinin eski üyesi Lüben Kornezov’un seçimlerde ikamet zorunluluğu süresinin 6 ay, önümüzdeki seçimlerde ise 3 ay olması önerisini kabul ettiler.
GERB milletvekilleri İskra Fidosova, Dimitır Lazarov ve Krasimir Tsipov da bu sürenin 6 ay olmasını istiyorlar.
Parlamenterler, eğer seçimlere katılan vatandaşların sadece %1-sinin belirli bir partiye veya Girişim Komitesine oy kullandığı durumunda, devletin onlara verdiği mevduatın geri iade edilmesi konusunda da hemfikir oldular.
Ayrıca Kornezov, nüfusu 150 kişiden fazla olan köylerde muhtarların yerli halk tarafından seçilmesini öneriyor. 

 

Kırcaali Haber

 

Bir Cevap Yazın