Manastır Atatürk’ünü bir kez daha bağrına bastı

Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’nın Manastır kentinde, Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri liseden mezuniyetinin 112. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Anma törenine Türk asıllı Devlet Bakanı Hadi Nezir, Makedonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Naser Seydini, Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Heyeti Başkanı Kurmay Albay Sertif Demir, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği temsilcileri, Türk Demokratik Partisi Başkanı ve Milletvekili Kenan Hasip, Manastır Belediye Başkanı Blagoya Talevski, büyükelçiler, kordiplomatik temsilcileri, askeri ataşeler ile çok sayıda fahri konsolos katıldı.
Anma törenininde selamlama konuşması yapan Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Pınar Gülün Kayseri, ulu önder Atatürk’ün 112 yıl önce Manastır Askeri İdadisinden mezun olduğunu belirterek, ”Manastır’ın bu askeri okulunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve aydınlanmasına öncülük eden çok sayıda yüksek karakterli şahsiyetler yetiştirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünkü Makedonya topraklarında yaşadığı hayatının izlerini görmek, onun Cumhuriyetimizin kuruluşunda benimsediği fikir ve ideallerinin filizlendiği yerleri ziyaret etmek, bizleri duygulandırmaktadır” dedi. Makedonya Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tümgeneral Naser Seydini de, Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çapında büyük reformcu, birleştirici, lider ve devlet adamı olduğunu ifade etti. Seydini, ”Güçlü vizyon ve kozmopolit bir kişilik sahibi Mustafa Kemal Atatürk birçok zorluklara karşın tüm liderlik birikimini zaferle sonuçlandırmayı ve nihayet birinci cumhurbaşkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş bir devlet sıfatıyla laiklik, özgürlük ve demokrasinin temelini oluşturmaya başarmıştır” diye konuştu. Seydini, Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin olağanüstü işbirliği içinde bulunduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Makedonya Ordusuna sunduğu destekler ve maddi yardımları için teşekkür etti. Tören sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri askeri lise öğrencileri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için yazılan şiirleri okuduktan sonra, Manastır Askeri İdadisi Okulunda Atatürk’e adanmış müze ziyaret edildi.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.