Makedonyalı bakanların ifadesi alınıyor

Balkanlardan Haberler Haberler

Makedonya’da seçimlere hile karıştırılması ile ilgili “Titanic”soruşturmasındaki 8 şüpheliden biri olan eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Mile Yanakieski, ceza mahkemesinde ifade veriyor.

 

Bugün Özel Yetkili Savcılığın seçimlere hile karıştırmak ve benzeri suçlar yüzünden başlattığı “Titanic” soruşturmasındaki 8 şüpheliden biri olan eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Mile Yanakieski, ceza mahkemesinde ifade veriyor.

Akşam saatlerinde mahkemeye gelen Yanakieski’den önce Pustec Belediye Başkanı Edmond Temelko ifade vermişti. Savcılığın gözaltına alınmasını istediği 8 kişi arasında eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska da yer alıyor.

Özel yetkili savcılık, bugün 8 şüpheli hakkında, örgüt kurma, oy hakkının ihlali, seçmenlerin özgürlüğünü kısıtlama, rüşvetle oy satın alma, seçim malzemelerinin imhası ve seçim kampanyası araçlarının kötüye kullanması yüzünden suç duyurusunda bulunmuştu.

Pırjino anlaşması neticesinde kurulan özel yetkili savcılık bugün ilk eylemini başlattığını basın açıklamasında duyurdu. Katitsa Yaneva’nın başında olduğu özel savcılık ‘titanik’ adlı ilk davasını seçim süreciyle ilgili yaşanan suçlar hakkında başlatmış oldu.

Yaneva’nın ekibinden basın açıklaması yapan savcı Fatime Fetai seçimler sırasında oy kullanma hakkının ihlal edilmesi, seçmenlerin özgürlüğünün kısıtlanması, seçim ve oylama sırasında rüşvet, seçim malzemelerinin imha edilmesi ve seçim kampanyasında kaynakların kötüye kullanılması konularında soruşturma başlattıklarını vurguladı.

Fetai yaptığı açıklamada 8 kişiden olan zanlıların arasında eski içişleri bakanı (Gordana Yankulovska), eski ulaştırma ve iletişim bakanı (Mile Yanakieski) ve hükümet sekreterinin (Kiril Bojinovski) olduğunu açıkladı. Belirtilen kişiler haricinde 5 yargıç ve 2013 seçim döneminde 4 devlet seçim komisyonu üyesi hakkında da dava açıldı. Özel yetkili savcılık bütün bahsedilen şahıslardan tutuklama talebinde bulunuldu. Yaneva ekibinde bulunan bir başka savcı Lençe Risteska ise Macar telekom ve Nadej (umut) davalarında, eski cumhurbaşkanı ve başbakan Branko Crvenkovski, eski başbakan Vlado Buçkovski ve vmro ve dbb’den üst düzey yetkililerin itham edildiği konularında da birçok inceleme işlemi başlatıldığını açıkladı.

Ayrıca Katitsa Yaneva da yaptığı açıklamada, yaptığı işler hakkında kendisine epey bir baskı yapıldığını fakat hiçbir şekilde bu işten vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Gayriresmi bilgilere göre soruşturma şu saatlerde sona erdi ve ceza mahkemesinden muhtemel tutuklamaların gerçekleşeceği konusunda kararın getirilmesi bekleniyor.

Kaynak : Dünyabülteni