Makedonya’dan isim değiştirme yalanlaması

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’nın AB’ye girmesine engel olan, Yunanistan ile isim polemiğini aşmak için Makedon bakanın görüşme istediği haberine Makedon Başbakandan yalanlama geldi

Makedonya Başbakanı Gruevski, İngiliz Guardian gazetesinin Makedonya’nın ismini değiştirmek için Yunanistan’la görüşmeye hazır olduğu yönündeki haberini yalanladı.

İngiliz Guardian gazetesi, Gruevski’nin gazeteye yaptığı açıklamada Makedonya’nın Yunanistan’la 24 yıldır devam eden isim anlaşmazlığını çözmek için Yunanistan’la görüşmeye hazır olduğunu söylediğini yazmıştı.

Başbakan Nikola Gruevski tarafından yalanlanan haberde Gruevski’nin ülkesinin Yunanistan’la isim konusundaki müzakereleri yeniden açmaya hazır olduğunu ve ihtimal dahilinde ülkenin isminin değişmesi halinde referanduma gidilebileceğini söylediği iddia edilmişti.

İngiliz gazetesini yalanlayan Gruevski, “Bu benim beyanım değil gazetenin yorumudur. Böyle bir şey söylemedim. Böyle provokasyonlar daha önce de yapılmıştı ve bizler artık bunlara alıştık” diye konuştu.

Yunanistan’la yaşanan isim anlaşmazlığı nedeniyle Makedonya, AB ve NATO’ya üyelik hedeflerinde hiçbir ilerleme kaydedemiyor.

Tarihteki ‘Makedonya’ devleti ve Makedonyalı İskender-i Kebir’in Yunan tarihine ait olduğunu ileri süren Yunanistan, ‘Makedonya’ olarak adlandırılan coğrafi bölgenin bir kısmının kendi sınırları içerisinde kalması ve bu bölgede “Yunan” kabul ettiği Makedon azınlığa ev sahipliği yapıyor olması nedeniyle Makedonya isimli bir devleti kendi toprak bütünlüğü için muhtemel bir tehdit olarak değerlendiriyor ve komşusunu bu isimle tanımayı reddediyor.

Kaynak: Dünyabülteni


İçeriği Paylaş