Makedonya’da Türk Dizileri Yasaklanıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya, Arap dünyası ve Balkan ülkelerinde ilgiyle karşılanan Türk dizilerine yasak koyacağını açıkladı.

Gün boyu yayınlanan Türk dizilerinin ev kadınlarını ekrana kilitlediğine dikkat çeken Makedonya Enformasyon ve Toplum Bakanı Ivo Ivanovski başta Muhteşem Yüzyıl olmak üzere Türk dizilerinin gündüz ve prime-time saatlerde yayınlanmasını engellemek için televizyon kanununda değişiklik yapacaklarını söyledi.

Ivanovski, “Türk dizileri yüzünden kendi yapımımız olan televizyon programları gece yarısından sonra yayınlanmaya başladı. Kanallar arasında dolaştığımda bile “Muhteşem Yüzyıl”, “Ezel”, “Binbir Gece” gibi Türk dizilerine rastlıyorum. Hepsi çok güzel diziler ama 500 yıl Türk esaretinde kaldığımız yeter” şeklinde konuştu.

HaberTürk’te yer alan habere göre Bakan, kademeli olarak Türk dizilerini yayından kaldıracak bir yasa tasarısı hazırladıklarını, 2013’te yürürlüğe girecek bu tasarıya göre, 08.00 ve 20.00 saatleri arasında TV kanallarında Makedon belgesel ve dizilerini ön plana çıkaracaklarını söyledi.

Türk dizileri hakkında daha önce de Yunanistan’da tartışmalar yaşanmış, Türk dizilerinin Yunan televizyonlarında yasaklanması çağrısında bulunulmuştu.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.