Makedonya’da Sünnet Şöleni

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Doğu Makedonya Türkleri Derneği tarafından Radoviş’te236 çocuğun sünnet edilmesi mübasebetiyle gerçekleştirilen sünnet şöleni organizasyonu oldukça coşkulu geçti. Sünnet şölenine Devlet Bakanı Hadi Nezir, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Alâ, T.C. Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Devlet Müsteşarı Muhittin Kahveci, BALMED Başkanı Halit Eren ve Doğu Makedonya’nın farklı şehirlerinden gelen vatandaşlar katıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, yaptığı selamlama konuşmasında Makedonya ile Türkiye arasındaki dostane ilişkilere değindi. Yurtnaç, “Biz bugün Türkiye’den binlerce kilometre uzaktayız. Biliyoruz ki ülkelerin coğrafi sınırları vardır ama kültürlerin, gönül dostlarının sınırları yoktur. O maksatla biz bugün kardeşlerimizi, dostlarımızın yanında kendimizi evimizde hissediyoruz. Sınırların artık bir önemi yok. Sizlerin mutluluğu bizim mutluluğumuz, sizin üzüntünüz bizim üzüntümüzdür” diye konuştu.

Yurtnaç, “Bu çocuklarımızın sünnet şöleninde sizlerle beraberiz. Umuyorum ki ileride bu çocukların daha büyük başarılarında da yanlarında olacağız” derken, “Son hafta içerisinde bu bölgede cereyan eden üzüntü verici olay için ailelere başsağlığı diliyorum. Hukukun üstünlüğüyle hepimizin hayatının garantiye alınması ve herkesin eşit yargılanması mümkün. Tarihe bakacak olursak 400 sene kardeşlik içerisinde, Türk, Makedon, Arnavut, Boşnak, Torbeş hepsi bir arada yaşamıştır. İşte o nedenle biz de buraya alnımız dik olarak geliyoruz. Tarihte yaşadığımız ilişkilerin devamı için Türkiye Cumhuriyeti bugün de sizlerin yanında olacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların sona ermesinin ardından “Yeni Yol”, “Podareş” ve “Kardeşlik” Kültür ve Güzel Sanatlar Derneği ile “Bahar” derneğinin folklor gösterisiyle program devam etti. Gösterinin sona ermesinin ardından ise Berkan Ahmet ve Ebrar Mazhar’ın hazırladığı müzik şöleniyle program sona erdi.

http://www.ytb.gov.tr/


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.