“Krizden Çıkış” Görüşmelerinde Seçim Süreci Tartışılıyor

Haberler

Diasporanın oy kullanması ve seçmen kütüğü hakkında tartışmaların yapıldığı toplantıda, net bir anlaşma sağlanmazken, görüşmelerin ilerleyeceği çerçeve oluşturuldu.

 

Makedonya’nın içinde bulunduğu siyasi krizden çıkış yolu olarak gösterilen 15 Temmuz anlaşmasının uygulanması için kurulan çalışma grupları, dün bir kez daha bir araya geldi.

Diasporanın oy kullanması ve seçmen kütüğü hakkında tartışmaların yapıldığı toplantıda, net bir anlaşma sağlanmazken, görüşmelerin ilerleyeceği çerçeve oluşturuldu.

AGİT’in desteğini alan MOST sivil toplum teşkilatının teklifi, seçmenlerin seçimlerden 3 ay önce parmak iziyle kendilerini seçmen kütüğünü kaydetmeleri oldu. Gelen bilgilere göre partiler bu konu hakkında net bir tavır koymazken, önümüzdeki toplantılarda bu konunun karara bağlanması bekleniyor.

Çalışma grubu toplantılarında ele alınan bir diğer konu da diasporanın oy kullanması oldu. Büyük tartışmaların yaşandığı konu hakkında, diasporanın bu seçimlerde oy kullanmaması fikri öne çıkarken, VMRO-DPMNE buna karşı çıktı.

Mevcut seçim modeline göre, Avrupa ve Afrika 7., Kuzey Amerika 8. ve Avustralya ile Asya’yı kapsayan 9. seçim bölgesinden birer milletvekili mecliste yer alıyor. Ancak muhalefet, Makedonya’da milletvekili seçilmek için gerekli oydan on kat azını alan diaspora milletvekillerinin mecliste yer almasını eşitlik ilkesinin ihlali olarak görüyor.

Son seçimlerde 200 bin Makedonyalının yaşadığı tahmin edilen 9. seçim bölgesinde, sadece 800 oyla milletvekili çıktı. Diasporada oy kullanımı, toplam seçim bütçesinin yüzde 25’ine denk geldi.

Partilerin, Devlet Seçim Komisyonundaki değişiklikleri ise önümüzdeki toplantılara ertelediği açıklandı.

Avrupalı siyaset uzmanı Peter Van Houten’in önderliğinde, AGİT ve sivil sektör temsilcilerinin katıldığı çalışma grubu toplantılarında, VMRO-DPMNE’yi Nikola Poposki ve Nikola Todorov, SDSM’yi Radmila Şekerinska, Renata Deskovska ve Tsvetanka İvanova, BDİ’yi Musa Caferi, Fatmir Besimi ve Attan Grubi ile PDŞ’yi Bekim Fazliu, İmer Aliu ve Luan Tresi temsil ediyor.

Çalışma grubu toplantılarının bugün de devam etmesi bekleniyor.

 

Kaynak: Yeni Balkan