Kosovalı Türkler Suriye’yi kınadı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’da yaşayan Türk toplumunun temsilcileri, Türkiye’ye ait askeri uçağın uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülmesini kınadı.

Kosova Türk Demokratik Partisi (KDTP) Prizren Şubesi Başkanı Cemil Luma, kendi vatandaşlarını öldüren Suriye’nin özellikle, Türk silahlı güçlerine ait uçağı düşürmesini bir çılgınlık olarak niteleyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki açıklamalarını desteklediğini söyledi.

Kosova Türk Gazeteciler Derneği (KTGD) Yönetim Kurulu üyesi Mehdi Cibo, Suriye’deki yaşananları büyük bir üzüntüyle izlediğini, Esed’in dikkatleri ülkesinde gerçekleştirdiği katliamlardan başka tarafa çekmek istediğini belirtti.

Cibo, Türkiye’nin kriz konusunda doğru bir politika izlediğini ve Başbakan Erdoğan’ın ilgili önerilerinin yapılması gerekenler kapsamında olduğunu ifade etti.

Priştine “Hanımeli” Türk Kadınlar Derneği Başkanı Liriye Gaş ise Suriye’deki Esed rejiminin Türk uçağını düşürmekle tam bir bunalım içinde olduğunu doğruladığını ifade ederek, Türk hükümetinin bu ana kadar soğukkanlılığını takdirle karşıladığını vurguladı.

Kosova İş Adamları Derneği (KİD) Asbaşkanı Agim Müftü ise kendi halkına silah sıktıran Esed’in bu hareketini en sert bir dille kınadığını, Başbakan Erdoğan’ın sorunla ilgili çizdiği yola tam destek verdiğini belirtti.

Gilan Belediye Meclisi Üyesi Selim Selim de Başbakan Erdoğan’ın Suriye’nin son davranışıyla ilgili tutumunu desteklediklerini, Suriye’nin Türk uçağını düşürmekle bölgede yaşanan istikrarsızlığın büyümesine yol açabileceğine işaret etti.

AA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.