Kosovalı STK’lardan Türkiye dayanışması

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kosovalı STK'lardan Türkiye dayanışması

Kosova’da Türk Sivil Toplum Kuruluşları, Türkiye’deki terörü kınadılar

 

Türkiye’nin başkenti Ankara’da pazar günü meydana gelen terör saldırısı Kosova’da Türk Sivil Toplum Kuruluşları tarafından kınandı.

Kosova’da 1951 yılında bu yana faal olan Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Derneği’nde Ankara saldırısında hayatını kaybedenler için tören düzenlendi. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar, KDTP Milletvekilleri ve 7 Kosova Türk Sivil Toplum Kuruluş temsilcilerinin katıldığı tören, saldırıda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşuyla başladı.

Törende konuşan Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Bülent Emruş, Türkiye’de yaşanan terör olaylarının Kosova’da yaşayan Türk soydaşları derinden etkilediğini söyledi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar da Ankara’da gerçekleştirilen hain terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye devleti son dönemlerde bazı sıkıntılar yaşamaktadır, ama en kısa zamanda vatandaşlarla birlikte bunun üstesinden geleceğine inanıyoruz. Türkiye’yi daha güçlü ve daha kalkınmış görmek istiyoruz. Türkiye’nin gücü ülke sınırlarını da yansımaktadır. Etkisi Balkanlar ve Kosova’da hissediliyor. Terör ne amaçla olursa olsun ve kimden gelirse gelsin terör terördür ve onu her zaman olduğu gibi bugün de lanetliyoruz. Derneklerimiz ile bir araya gelerek bu zor günlerde Türkiye’nin yanında ve dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Her zaman Türkiye’nin iyiliği ve tanıtılması için çaba harcamaya ve Türkiye vatandaşları gibiymiş gibi çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Toplantının devamında hazırlanan kınama bildirisi Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Orhan Volkan tarafından okundu. Bildir de şu ifadelere yer verildi: “Bizler aşağıda imzası bulunan sivil toplum kuruluşları olarak, 13 Mart 2016 tarihinde Ankara’da meydana gelen terör saldırısını kınıyor, bu saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve şehit ailelerine sabırlar diliyoruz. Benzeri acıları yaşayan Kosovalılar olarak her zaman zor günlerimizde yanı başımızda bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya barışının sağlanması doğrultusunda ülkemize ve diğer dünya devletlerine verdiği destek her zaman barıştan yana olmuştur. Bu olaylarda hayatını yitiren siviller, şehit düşen görevli polis ve asker ailelerin acısını paylaştığımızı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin her zaman yanında olduğumuzu bildirmek isteriz. Kosova Türk Sivil Toplum Kuruluşları olarak Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen saldırıları kınıyor, bölgede barış ve huzurun sağlanması doğrultusunda uluslararası kamuoyunun da aynı hassasiyetle Türkiye Cumhuriyeti devletiyle birlikte hareket etmeye davet ediyoruz’ .

Kaynak: Dünya Bülteni

İçeriği Paylaş