Kosova’da şirket kayıt işlemleri Türkçe yapılabilecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’da artık şirket kayıt formları Türkçe de basılacak.

Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın kararı üzerine Kosova genelinde kayıt formları Türk dilinde de olacak.

Şirket açmak isteyen ve kaydını yaptırmak mecburiyetinde olan Kosovalı Türkler, bundan böyle  kayıt formlarını Türkçe doldurabilecek.

Türkçe şirket kayıt formları,   sadece Prizren ve Mamuşa’da değil, Kosova  genelinde uygulanacak.  Anadili  Türkçe  olan şirket sahipleri , kayıt formlarını  tüm Kosova’da Türkçe doldurabilecek.

Bu  kayıt formlarından  Kosova’ya gelen Türk yatırımcıları da yararlabilecek.

Türk girişimcileri bundan böyle Kosova’nın her hangi bir yerinde şirket kayıt formlarını  Türkçe  doldurabilecek.

Şirket kayıt formları sadece değil, şirket kapatma ya da isim değiştirmek formları da Türkçe olacak.

Kosova Ticaret ve Sanayi Bakan  Yardımcısı Cüneyd Ustaibo,  Kosovaport’a yaptığı açıklamada, başlıca amacın, Kosovaalı Türk şirket sahiplerine  olduğu gibi  Türkiye’den gelen işletmeci ve yatımcıların kayıt işlerini kolaylaştırmak olduğunu belirtti. Kosovalı Türklerin kayıt formlarının doldurulması esnasında  dil açısından sıkıntı yaşamamaları için bu uygulamaya gidilmesinin sebeplerden biri olduğunu kaydeden Bakan Yardımcısı Cüneyd  Ustaibo,  diğer yandan Kosova’da şirket kurmak istiyen  ve Türkiye’den  gelen,   yanlarında tercüman  çalıştırmak mecburiyetinde kalan Türk girişimcilerinin,  kayıt formlarını  sadece Prizren ve Mamuşa değil, Kosova’nın her hangi şehirinde Türkçe doldurabileceğine işaret etti. Söz gelimi, Klina ya da Graçanitsa’da  şirket açmak istiyen Kosovalı Türk ya da Türkiye’den  gelen girişimci,  kayıt formlarını türkçe doldurabilecek.

“Kosova’da şirket kayıt formları Arnavutça, Sırpça ve İngilizce basılmaktaydı. Bu dillere şimdi Türkçe de eklendi “ şeklinde konuşan Bakan Yardımcısı Ustaibo,  kayıt formlarının Türkçe de olmasının gerekçesi olarak,   Türkçe’nin resmi dil olmaması ileri sürülmekteydi. Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Mimoza Kusari Lila’nın anlayışı ve desteğiyle formlara  Türkçe de eklendi.” diye belirtti.

Türkçe formlar bir hafta sonra  Kosova Ticaret Bakanlığı’nın  www. mti-ks.org  elektronik adresinden indirilebilecek ve dolduralabilecek./kosovaport/


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.