Kosova’da Kolej var, Özel Üniversite yok!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’da yüksek öğretim yapıldığı özel sektördeki her hangi bir kurum bulunmuyor. Bu kurumlar üniversite değildir. Özel yüksek öğretim kurumları olarak akredite edilmiş bu kurumlardan hiç biri üniversite koleji ünvanına bile sahip deiller, sadece kolej olarak tanımlanabilirler.

Kosova medyasında yer alan haberlerde Kosova Akreditasyon Ajansı (AAK) akreditasyon sürecinin şimdiye kadarki sonuçlarına dayanarak, kendine özel üniversite diyen kurumların sadece kolej olarak tanımlanabilecekleri ve bu ibare ile belge verebileceklerini açıkladı.

Ulusal Kalite Kurulu Başkanı  Ferdije Zhushi Etemi, Kosova’da özel üniversite olmadığını, hatta üniversite kolji bile bulunmadığını,  kendilerini  özel  üniversite olarak  olarak tanımlayan yüksek öğretim kurumlarının kolejden başka bir şey olmadığını açıkladı. Bir kolejin üniversite oolarak adlandırılması için, üniversite koleji aşamasını tamamlamamsı gerektiğini kaydeden Etemi, kolejin üniversite olabilmesi için tüm kriterleri yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

http://kosovaport.com


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.