Kosova’da Erken Seçimin İlk Sonuçları

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’da yapılan erken genel seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre, Başbakan Haşim Taçi’nin lideri olduğu Kosova Demokratik Partisi (PDK), yüzde 31,51 oy ile önde bulunuyor.

Sivil toplum kuruluşu ağı “Demokrasi” tarafından yapılan yazılı açıklamada, oyların yüzde 20’sinin sayıldığı, ve PDK’nın önde olduğu belirtildi. Bilgiler, Kosova Merkezi Seçim Komisyonunca da doğrulandı.

Kosova Demokratlar Birliği (DSK) yüzde 25,43 oy ile ikinci, “Samoopredeljenje” Hareketi yüzde 10,25 ile üçüncü, Kosova’nın Geleceği İçin İttifak Partisi ise yüzde 7,65 oy ile 4. sırada yer aldı.

PDK destekçileri kutlamalara başladı

Partisinin zaferini ilan eden, PDK Başkan Yardımcısı Kadri Veseli, Kosovalılara teşekkür ederek birlikte demokrasi sınavından geçtiklerini belirtti.

Veseli, şunları söyledi:

“Kosova Demokratik Partisinin erken genel seçimlerde galip geldiğini ilan ediyorum. Bu gece hepimiz, Kosova’nın Avrupa yolunu ve çocuklarımızın geleceğini düşünüyoruz. Oy sayım süreci olaysız bir şekilde gerçekleşti ve diğer siyasi partilerin inatlaşmasına burada yer yok. Vatandaşlar bizim programımıza inanıyor. Yarın, yeni misyonumuz ile yola çıkacağız.”

PDK destekçileri ise araçlarıyla şehir turu atarak seçim başarısını kutladı.

Erken genel seçimlerde 1,78 milyon seçmenden, 750 bininin (yüzde 42,8) oy kullandığı belirtildi.

Kosova’da 7 Mayıs’ta Meclisin lağvedilmesi sonucu erken genel seçimlere gidilmesi kararlaştırılmıştı.


İçeriği Paylaş