Kosova’da Çerkezler tükeniyor mu?

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’da, Priştine yakınlığında Kavkasya kökenli bir çok ailenin yaşadığını bilenler azdır.

Priştine’ye yakın bir mesafede olan Stanovça ve Miloşevo  köylerinde birçok Çerkez ailesinin yaşadığını bilen azdır.

Osmanlı ordusuyla birlikte bu topraklara gelen Çerkezler, günümüze kadar burada kalmış.

Çerkezlerin kimliklerini korumakta İslam’a olan bağlılıklarının büyük rol oynadığını ve İslam’dan asla uzaklaşmadıkları kaydedildi.

Kosova medyasında çıkan bir haberde, yıllar geçtikçe Çerkezlerin Arnavutlaştığı iddia edildi.

İşin kötü tarafı, Çerkes dilini konuşan yaşlıların vefatıyla Çerkezce ve Çerkezlerin geleneklerinin tarihe gömüleceği endişe ağır basıyor.

Her geçen gün sayısı azalan Kosovalı Çerkezlerin Arnavut kızlarıyla evlenmeleriyle, bu halkın dil ve örf ile adetleri  sönmeye başladı. Haberde, Miloşevo köyünde yaşayan Salim Abazi’nin, “ kendi ana dilini konuşan Çerkezlerin sayısı  azdır.Kosova’da yaşayan  Çerkez ailelerin  sayısı 300 ile 400 arasında değişiyor. Fakat şimdiye kadar yapılan nüfus sayımlarında Çerkezlerin hemen hemen hepsi kendini  Arnavut olarak bildirmiştir. Kosova’da yapılan son nüfus sayımında  Çerkez olarak kaydımnı yaptıranları sayısı çok azdır” şeklindeki sözlerine yer verildi.

Diğer bir Kosovalı Çerkez Murat Cei’nin, Çerkeslerin, Stanovça ve Miloşevo köylerine yerleştiklerinde buralarda arazilerin bomboş olduğuna dikkat çekerek, şimdiki adıyla Lab olan dereye, Çerkezce nehir anlamına gelen  Lap adını verdiğini de belirtti.

Kosova’da 1999 yılında yaşanan  savaş nedeniyle 43 Çerkesin Rusya’daki Adigeyit Cumhuriyeti’ne yerleştiği ve Rus pasaportları verildiği öğrenildi.

http://kosovaport.com


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.