Kosova’nın Toprak Bütünlüğü Tartışılmaz

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Kosova’nın toprak bütünlüğünün Avrupa Birliği’nin hiçbir üye ülkesinde tartışma konusunu oluşturmadığını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle,  Kosova’nın toprak bütünlüğünün Avrupa Birliği’nin hiçbir üye ülkesinde tartışma konusunu oluşturmadığını açıkladı.

AB üye ülkeleri dışişleri bakanları toplantısının sonunda yaptığı açıklamada Westerwelle,  “AB’ye girmek isteyenler şiddeti destekleyemezler ve Sırbistan’ın Avroentegrasyonunda  Kosova ile iyi ilişkileri,  öncelikli öneme sahiptir” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Kosova ile ilgili gelişmelerden konuşurken sözlerine daha şunları ekledi:
“Bizim için Kosova’nın toprak bütünlüğü soru işaretine gelmez. Bundandır  Sırbistan’a üyelik statüsünü vermeyi kararlaştırdığımızda,  bu konuyu değerlendireceğiz.  Bu konuyu,  Avrupa ortaklarımızla görüşeceğiz.  İlerlemenin,  AB’ye girmek isteyen ülkelerden ne kazanabileceğimize  bağlı olduğunu düşünüyoruz ve biz çatışma değil işbirliği istiyoruz.”

Westerwelle,  Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan AB üye ülkelerinin de Kosova’nın toprak bütünlüğünü tartışma konusu görmediğini ve tüm bu ülkelerin anlaşmazlıkların çatışmalarla değil,  işbirliği ile çözümlenmesinden yana olduğunu ifade etti.

“Ben oradaydım ve durumu gördüm. AB’ye üye olmak isteyen ülkeler,  şiddeti desteklememelidirler“diye belirtti Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.