Kocaeli’de Muhteşem Nevruz Finali

Bal-Türk'ten Haberler Fotoğraflar Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli, kardeşlik, dostluk, barış ve baharın simgesi olan Nevruz’u Türk Dünyası ile birlikte kutladı.

İki gündür devam eden Nevruz etkinliklerinin son gününde Kocaeli’nden tüm dünyaya barış ve sevgi mesajları gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, Kocaeli Kırım Tatarları, İzmit Rumeli Türkleri ve Balkan Türkleri Dernekleriyle ortaklaşa gerçekleştirdiği “Türk Dünyası Nevruz’u Kocaeli’nde kutluyor” organizasyonun finali Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı. Kocaeli Üniversitesi Türk Dünyası öğrencilerinin katkı sunduğu programa Kazakistan, Başkurtistan (Rusya), Çuvaşistan (Rusya), Tataristan (Rusya), Gagavuz Yeri (Moldova), Kırgızistan ve Özbekistan’dan gelen konuklar dansları ve şarkılarıyla renk kattı. Etkinliğe Büyükşehir Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, TÜRKSOY Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Temsilcisi Askar Turganbayev, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Azerbaycan Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Kocaeli Kırım Tatar Derneği Başkan Yardımcısı Zümre Arıcı, İzmit Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Sinan Balkan, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Bayram Çolakoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikler konuklara Nevruz pilavı ikramı ile başladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından program Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Üsküp Yöresi halk Oyunları ekibinin gösterisiyle hareketlendi. Gösteri sonrasında ilk konuşmayı TÜRKSOY Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Temsilcisi Askar Turganbayev yaptı. Nevruz’un Türklerin en eski bayramı olduğunu söyleyen Turganbayev, şöyle konuştu: “Nevruz yılbaşı demektir. TÜRKSOY olarak Nevruz’u tüm dünyaya yaymaya çalışıyoruz. 2010’da Unesco, 2011’de ise BM Genel Merkezi’nde Nevruz’u kutladık. Nevruz tüm dünyadaki Türkleri birleştiriyor. Çünkü, dünyada devleti olmayan Türkler var. Ortak noktamız olan Nevruz’la birbirimize ulaşmalıyız” dedi.

Programda dernek başkanlarına plaket takdim edilirken, Azerbaycan Federasyonu Başkanı Bilal Dündar da Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na Azerbaycan’ın milli şapkası olan “papak” hediye etti. TÜRKSOY Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Temsilcisi Askar Turganbayev de Başkan Karaosmanoğlu’na çini bir tabak sundu. Protokol konuşmalarının ardından Kazakistan, Başkurtistan (Rusya), Çuvaşistan (Rusya), Tataristan (Rusya), Gagavuz Yeri (Moldova), Kırgızistan ve Özbekistan’dan gelen halk Oyunları ekipleri gösterilerini gerçekleştirdi. Nevruz kutlamalarında ayrıca TRT Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanatçısı Bünyamin Aksungur, Rumeli Türküleri ile ün yapan TRT sanatçısı Rustem Avcı ve Azerbaycan’ın Emel Sayın’ı olarak bilinen Azerin birer konser verdi. Kırım’dan gelen Arsen Osmanov ve Uçansu Müzik Grubu da Nevruz etkinliğine gösterileriyle renk kattı.

Programın sonunda Kazakistan, Başkurdistan (Rusya), Çuvaşistan (Rusya), Tataristan (Rusya), Gagavuz Yeri (Moldova), Kırgızistan ve Özbekistan’dan gelen konuklara Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Bayram Çolakoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuar Şube Müdürü İsmail Civelek tarafından teşekkür plaketleri verildi.

 KOCAELİ


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.