Kırcali Türk Folklor Ekibine Tekirdağ Kiraz Festivalinden ödül

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kırcali 9-11 Temmuz’da 3. Balkan Türk Folklor Festivaline evsahipliği yapacak
Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, Kırcaali Türk Folklor Ekibinin 48. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivalinden önemli bir ödülle döndüğünü bildirdi. Geçen yıldan itibaren Kiraz Festivali çerçevesinde Altın Kiraz Ulusararası Halk Oyunları Yarışması düzenleniyor. Resmiye Mümün’ün haberine göre,bu yılki yarışmaya 5 ülkeden 7 folklor ekibi katıldı.

Kırcali Türk Folklor Ekibi 12 kişilik jüri önünde sunduğu Bahar halkoyunu ile en iyi halkoyunu sunumu ödülünü aldı.
Müzekki Ahmet, “Bu ödül bizim için çok önemli. Bahar halkoyununun koreografisi Kırcaali Türk Folklor Ekibinin Genel Yönetmeni Yüksel Esen’e ait.
13-18 Haziran tarihleri arasında düzenlenen festival çerçevesinde Kırcali Türk Folklor Ekibi, Tekirdağ’ın çeşitli semtlerinde gösteriler sundu. Gösterilerimiz seyircilerin büyük beğenisini kazandı, ayakta alkışlandık” diye paylaştı.

17 Haziran akşamı Tekirdağ Amfitiyatroda düzenlenen yarışma programına Polonya, Kuzey Kıbris, Bulgaristan, Türkiye, Makedonya’dan ekipler katıldı.

Onların arasında Kırcaali Türk Folklor Ekibi en iyi halkoyunu sunumu ödülüne layık görülmüştür.

Müzekki Ahmet, “Bu ödülü alınca Kırcaali’ye kardeş Belediye olan Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç tarafından tebrik edildik. Dalgıç, gelecek yılki Kiraz Festivalinde de bizi Tekirdağ’da görmek istediğini dile getirdi” diye kaydetti.

Kırcali Folklor Ekibi Kiraz Festivaline 35 kişilik bir ekiple katıldı. Kırcali Belediyesini temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova da ekipte yer aldı.
Bulgaristan radyosuna konuşan “Ömer Lütfi” kültür derneği başkanı Müzekki Ahmet, 9-11 Temmuz arasında Kırcali’nin 3. Balkan Türk Folklor Festivaline evsahipliği yapacağını duyurdu. Balkan ülkelerinden halk oyunları topluluklarının katılımıyla gerçekleşecek festival bu kez bölgeden yedi belediyenin desteğiyle düzenleniyor. Etkinlikler üç gün boyunca yedi farklı yerde gerçekleşecek. Festivalin taslak programı şöyle:

9 Temmuz, Pazartesi
Saat 10-Kırcali’de açılış töreni
Saat 13- Cebel
Saat 18- Krumovgrad

10 Temmuz,Salı
Saat 10.30- Momçilgrad
Saat 19-Ardino

10 Temmuz,Çarşamba
Saat 11-Çernooçene
Saat 19- Kırcali-parkta gala konser ve kapanış

Müzekki Ahmet, festival gösterileri ve kensrlerine daha fazla izleyicinin katılımını sağlamak için, sözkonusu programların belediyedeki açık ğazar günlerine isabet ettiğini ve böylece daha çok kişinin bu Balkan müzik, dans, folklor ve gösteri şölenine gelmesini sağlayacaklarını söyledi.

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.