Kırcaali’de Türkçe Kurslarına Büyük İlgi

Haberler

 

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin Eğitim Merkezinde Türkçe kursları Temmuz ayı başında başladı.

7’den 70’e herkesin katılabileceği kursların ilk bölümü yapıldı. Yaklaşık 20 gencin katıldığı Türkçe kursları 1 aylık dönemi bitti.

Türkçe kurslarını yöneten Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Habibe Halibram, kurslara ilginin ilk başta az olduğunu, ancak gittikçe daha fazla talep olduğunu paylaştı.

Kursiyerlerden Aysun Ali, Kırcaali Haber gazetesine, ilkokul yıllarından beri hiç Türkçe öğrenmediğini ve özlemini dile getirdi. Aysun, “Kırcaali doğumluyum ve üniversite 4.sınıfa geçtim. İlkokul yıllarında bir iki yıl Türkçe eğitim gördüm, ancak o zamanlar zorunlu değil seçmeliydi ve çok fazla talep olmadığından dolayı kapatıldı. İlk defa o yıllardan sonra Türkçe ders görüyorum ve özlemimi gideriyorum” diye konuştu.

Bir diğer kursiyer Şefki Apti ise kursların hiç bu kadar yararlı olabileceğini düşünmediğini belirtti. Şefki, “Hiç Türkçe okumadım, ilk defa bir sınıfta Türkçe konuşmaktan mutluluk duyuyorum. Öğretmenle veya sınıf arkadaşlarımla rahatça Türkçe konuşmak anlatılmaz bir duygu ve sevinç kaynağı. Anadilim Türkçe olmasına rağmen ben Türkçe bildiğimi zannediyordum, ancak gerçekten de çok fazla bilgi eksikliğimiz varmış. Derse “Merhaba” sözcüğünle başladık ve ben bugüne kadar “merhaba” kelimesinin nereden geldiğini bilmiyordum. Meğerse “merhaba” kelimesi “Benden sana zarar gelmez” anlamına geliyormuş. Bu sadece küçük ve beni etkileyen bir örnek idi. Derslerde sadece Türkçeyi öğrenmedik, soyumuzun, atalarımızın, kısacası nerden nerelere geldiğimizi, benliğimizi öğrendik. Kurslar ileride de devam ederse büyük mutluluk ve zevkle katılmaya devam edeceğim” diye paylaştı.

Kursiyerlerin sertifikaları Eylül ayında Çanakkale’de verilecek

Ömer Lütfi Derneği’nde yapılan Türkçe kurslar devam ederken, kursları başarıyla bitirenlerin sertifikaları Çanakkale’de verilecek.

Eylül ayı ortalarında gerçekleşecek olan Çanakkale gezisi ve sertifika sunumu Bursa Mestanlılar Derneği Başkanı Hasan Öztürk’ün maddi desteğiyle gerçekleşecek.

Konu ile ilgili Sayın Öztürk, Kırcaali Haber’e şunları söyledi: ”Kırcaali’de ilk kez başlatılan Türkçe kurslarına, Bursa Mestanlılar Derneği olarak destekte bulunmak istedik. Kursu bitiren gençlerimizi ve çocuklarımızı teşvik etmek amacıyla Çanakkale şehitliklerini ziyaret etmelerine imkânlar sağlıyoruz. Böylece Kırcaali’de ve çevresinde Türkçe öğrenmek isteyen çocukların ve gençlerin daha da çoğalacağına inanıyorum.”

 

Kaynak: Kırcaali haber – Sebahat NECİB