Kırcaali’de Ramazan Bayramı coşkuyla karşılandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Müslüman alemi Ramazan Bayramına kavuşma sevincini yaşıyor. Bu sabah ülkede Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde de mübarek bayram coşkuyla karşılandı. Bu sabah yüzlerce Müslüman Türk, Kırcaali Merkez Camii’nde bayram namazını birlikte kıldılar. Her bayramda olduğu gibi, bu defa da camiye sığmayan yüzlerce Müslüman namazını cami avlusunda idrak etmek zorunda kaldılar. Ayrıca çok sayıda mümin de caminin dolup taşması sebebiyle bayram namazını hiç kılamadılar, namaz sonrası bayramlaşmayı beklediler. Yürekler acısı bu durum bir kez daha Kırcaali’de ikinci bir camiye büyük ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne serdi.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, HÖH Milletvekili Ayhan Etem, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İlçe Başkanı Muharrem Muharrem, TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet de bayram namazını merkez camide kılanlar arasındaydı.

Bayram namazı öncesinde Türkiye’den konuk imam Recai Yıldız, Ramazan Bayramının önemini anlatarak hutbe okudu. Ardından Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis cemaate seslenerek, bayramlarını kutladı ve hayırlara vesile olmasını diledi.

Bayram namazını kıldıran caminin imamlarından Erdinç Hayrullah bu namazın kılınışının usulünü hatırlattıktan sonra Başmüftülük tarafından ilan edilen tam saat 6.35’de müminler namaza saf tuttular. Diğer namazlardan farklı olarak, cemaatte oldukça gençlerin bulunduğu sevindirici bir olaydı. Namaz sonunda vaaz veren imam Ramazan Bayramı’nın bir ay boyunca oruç tutanların bayramı olduğuna dikkat çekti. Bayramlarda kırgınların ve dargınların barışması gerektiğinin vurguladı.

Namazdan sonra Müslümanlar, birbirleriyle kardeşçe kucaklaşıp, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek, Ramazan Bayramını kutlayıp birbirlerine güzel dileklerde bulundular. Küs olanlar bayram vesilesiyle barıştılar. Bayramlaşma geleneğinden yararlanıp, şeker ve para toplamak için onlarca çocuk, cami kapısında müminlerin çıkmasını beklediler. Cami kapısı önünde iki kişi ise, bayram vesilesiyle camiye yapılan para bağışlarını topladı.

Bu bayram da Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in camiden çıktığını gören çocuklar Başkanın bayramını kutladılar. O da onlara para verip sevindirdi.

Müh. Azis, cami avlusuna gelen basın mensuplarına şunları söyledi: “Mübarek Ramazan Bayramını kutlayan Müslümanlara sağlık dilerim. Yüce Allah, hepimize birlik, beraberlik içerisinde olmamızı ve tüm bayramlarımızı birlikte kutlamamızı nasip etsin. Çünkü Ramazan Bayram, insanların birleştiği, birbirlerini affettiği, daha iyi tanıdığı bir bayram. Her zaman Kırcaali’de çifte bayramlar kutlandığını söylüyorum, çünkü Müslümanlar ve Hıristiyanlar bayramlarını hep birlikte kutlarlar. Geçen Ramazan ayında bizler burada Bulgaristan’da en hoşgörülü şehir olduğumuzu, bayramlarımızı hep birlikte kutladığımızı, şehir merkezinde komşumuzun bayramını paylaşabileceğimizi gösterdik. Din ve etnik mensubiyet farkı yapmaksızın iftarlarda aynı sofralarda buluştuk. Türkiye’den kardeş belediyelerimizle birlikte çeşitli etkinlikler kapsamında yaklaşık 8-9 bin kişiye iftar verilmesini organize ettik. Böylece Kırcaaliler olarak Ramazan güzelliğinde birlik, beraberlik, hoşgörü mesajını vermeyi başardık. Ramazan Bayramımız kutlu olsun. Sağlık, baş hoşluğu ve her zaman böyle beraber olmamızı dilerim”.

Merkez Camii’nden başka bu sabah tüm Kırcaali ilinde bulunan yaklaşık 340 cami ve mescitte Ramazan Bayramı namazı kılındı, bayram coşkuyla karşılandı.

Kırcaali Haber

P13605400000000000

 


İçeriği Paylaş