Kasım Dal yeni partisini kurdu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kuruluş toplantısındaki binin üzerinde delege önünde konuşan Kasım Dal, ikinci bir HÖH oluşturduğu iddiasını yalanlayarak, HÖH ile farklı görüşlere sahip olduklarını söyledi.

Siyasetteki yerlerinin sağ ve merkez-sağ olarak niteleyen Dal, politikanın merkezinde insan faktörü olması gerektiğini vurguladı. Dal, “İnsan hayatından daha önemli bir şey yoktur. Onların özgürlüğü ve onurunu ön planda tutarak Bulgaristan’daki vatandaşların yaşam kalitesini arttırmaya çalışacağız.” diye konuştu.
Eski devlet istihbaratının uzun eline karşı mücadele ettiklerini aktaran Dal, 1989 öncesinde Bulgarlara karşı yapılan suikastlarda Türk eli olmadığını, bunun tamamen istihbaratın yaptığı eylemler olduğunu kaydetti. Dal’ın uzun konuşması delegeler tarafında ayakta alkışlandı.

Öte yandan parti başkanı seçilen Korman İsmailov, partinin amacının gelecek yıl düzenlenecek olan genel seçimlerde meclise girmek olduğunu belirterek, muhtemel koalisyon ortaklarını belirtmekten kaçındı.

Toplantıya katılan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Kasım Dal ile eski dostluklarının bulunduğunu belirterek Başbakan Boyko Borisov’un selamlarını iletti. Birçok seçime şahit olduğunu belirten bakan, “Milleti korkutacak değil, çocuklarımızın ellerine bilgisayar verecek, onları geleceğin Orhan Pamukları yetiştirmesine vesile olacak partilere ihtiyacımız var. Çocuklarımızı, büyüyen dünyada daha iyi bir yola çıkarmamız lazım.” diye konuştu.

Kongreye Türkiye’den AK Parti Milletvekili Haluk İpek’in önderliğinde birçok misafir katıldı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileten İpek, sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında hükümet olarak farklılığı ayrılıkçı bir unsur olarak görmeyip, bunu birleştirici bir faktör olarak kabul ettiklerini belirtti. İpek, “iz böyle bir gelenekten, böyle bir medeniyetten geliyoruz.” dedi.

Ajans BG

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.