Karaca Paşa Camii’nin minaresine domuz kafası asıldı

Haberler
İçeriği Paylaş

Ramazan ayının ilk gününde Gotse Delçev şehrindeki tarihi Karaca Paşa Camisi’ne tekrar saldırıldı. Ramazan ayının ilk gününde caminin minaresine kimliği belirsiz kişilerce domuz kafası asıldı. Provokasyon, öğleden sonra cami yanından geçen vatandaşların dikkatini çekmiş.

Facebook profilinde saldırılan caminin fotoğraflarını paylaşan Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Bölge Müftüsü Aydın Muhammed, “Bu nasıl bir hoşgörü ve karşılıklı saygı” diye yorum yaptı.

Olayla ilgili Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl ve İlçe yönetimi tarafından yayınlanan deklarasyonda, “Bir kez daha Gotse Delçev İlçesinde hiçbir ceza verilmeksizin Müslümanların kutsal Ramazan ayında Bulgaristan’da etnik barışın bozulması teşebbüsünde bulunuluyor” deniliyor.

Deklarasyon Başbakan Boyko Borisov, İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Başsavcı Sotir Tsatsarov’a gönderilmiştir.

Deklarasyonda, “Yukarıda belirtilen kurumların saygıdeğer yöneticileri, sıradan vatandaş bile devlete, ülkede barışa karşı sürekli ve kasten organize olarak ayak kaydırma çabalarında bulunulduğunun farkında. Sizler, görmüyor musunuz?! Gırmen İlçesinde senaristler istedikleri amaca ulaşamadılar ve şimdi Gotse Delçev İlçesinde bu sonuca ulaşmaya çalışıyorlar” diye belirtiliyor.

HÖH Gotse Delçev teşkilatından bu tür davranışları sert bir şekilde kınadıklarını duyurdular. HÖH’lülere göre bu tür davranışlarla Bulgaristan’da istikrarın ve etnik barışın bozulması hedefleniyor.

HÖH Blagoevgrad İl Başkanı Vedat Hüseyin, “Yakın bir zaman öncesinde Bölge Müftülüğü binasının giriş bölümüne “Türkler Dışarı”, “Sizlerden Nefret Ediyoruz” yazıları yazılmıştı. Önceki Ramazan ayında Karaca Paşa Camii’nin minaresine haç asılmıştı. Daha önce ise müftülük binasının giriş kapısına domuz kafası asılmıştı” diye anımsattı.

Vedat Hüseyin, bundan başka Gotde Delçev’de bulunan HÖH Kulübü’nün duvarlarına birçok kez nazi işareti çizildiğini kaydetti.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş