Kapıkule’de 850 gr köfte için dayak

Haberler
Temmuz ayı başında Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen Hasan Aslan’ın bagajındaki 850 gr köfte sorun oldu. Bu yüzden çıkan kavgada Aslan darp edildiğini ileri sürerek şikayetçi oldu.
Temmuz ayı başında Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yaparken, bagajda bulunan 850 gram köftelik kıyma yüzünden çıkan kavgada bir grup gümrük memuru tarafından darp edildiğini ileri süren bir kişi şikayetçi oldu. Kapıkule Gümrük Kapısı üzerinden Türkiye’ye giriş yapmak isteyen Hasan Aslan, gümrük kontrolüne girdiği sırada muayene memuru bagajda bulunan 850 gram köfte ile giriş yapamayacağını bildirdi. Yurtdışında lokanta işlettiğini ve eşine sürpriz için köfte hazırladığını söyleyen Aslan gümrük memurunu ikna edemeyince köfteleri çöp kovasına attı. İddiaya göre; arabasına binmek için döndüğünde görevli memur “Yeter sabahtan beri sizlerle uğraştığımız lan şerefsizler” diyerek, Aslan’a vurmaya başladı. Kavgaya diğer memurlarda katılınca Aslan canını zor kurtardı.
Olay mahkemelik
Memurlar Aslan hakkında şikayetçi oldu. Ancak olayın ardından Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren Aslan da şikayette bulundu. Hasan Aslan ifadesinde şunları söyledi:
“Yurtdışında restoran çalıştırdığım için eşime sürpriz yapmak için tahminen 850 gram köfte ile 3 kg domates ve şahsi eşyalarım vardı bagajda. Görevli muayene müdürü, yurt dışından et girişinin yasak olduğunu ve kesinlikle sokulamayacağını bildirdi. Eşime sürpriz yapmak istediğimi söylememe rağmen ikna olmayınca köftelik eti çöp bidonunu tahminen iki metre uzaklıktan atınca, paket biraz ses çıkarttı. Aracıma binmek üzere dönerken yanıma gelen memur (Yeter sabahtan beri sizlerle uğraştığımız lan şerefsizler) şeklinde hitap etti ve darp etmeye başladı” dedi.
Kameralara yansıdı
Aslan ile gümrükçülerin kavgası saniye saniye güvenlik kameralarına yansıdı. GÜNDEM, olayın yaşandığı tarihteki güvenlik kameraların kayıtlarına ulaştı. Görüntülerde Hasan Aslan elinde köfte paketini çöpe attıktan sonra görevli memurla bir diyaloga giriyor ve kavga etmeye başlıyorlar. Kavgaya diğer görevli memurlar da dahil olunca 10-12 kişi Hasan Aslan’ın üzerine saldırıyor. Canını zor kurtaran Aslan daha sonra tehditlere maruz kalmaya devam ediyor. Aslan’ın ifadesine göre kendisini darp eden Niyazi isimli gümrük memuru; “Hepimiz toplanırız seni sinkaf ederiz” dediğini belirterek, kavganın bitmesine rağmen aracın yanına gelerek arabanın anahtarını almaya çalışan Murat adlı Gümrük Salon Müdür Yardımcısı kendisine “Ulan şerefsiz, kamusal alanda memura karşı gelmenin ne demek olduğunu sana göstereceğim” şeklinde ifadeler kullanıyor. Hasan Aslan Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade vererek şikayette bulunurken, savcılık delillerin ve kamera görüntülerinin toplanması üzerine olay hakkında soruşturma başlatıldı.
Kaynak: http://ajansbg.blogspot.com.tr/