Hükümete krizle mücadele politikasındaki başarısızlığı yüzünden gensoru geliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi ve “Bulgaristan için Koalisyon”, hükümetin krizle mücadele politikasındaki başarısızlığı yüzünden gensoru istemini meclise sunacaklar. Bu karar HÖH ve BK Meclis Gruplarının yapmış oldukları istişare toplantısı sonucunda alındı.
HÖH Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, iktidarı dört oylama beklediğini, bunlardan ikisinin muhalefetten gelirken, diğer ikisinin de önümüzde yapılacak yerel ve cumhurbaşkanı seçiminde Bulgar halkı tarafından yapılacağını söyledi. Kendisi, genel hükümet politikası üzere yapılacak güvensizlik oylaması için tüm şartların oluştuğunu ve böyle bir oylamanın olacağını, ancak taktiksel açıdan iktidarın uzun süre rahat bırakmak istemediklerini belirtti. Bu yüzden üzerinde mutabakat sağlanan gensorunun, hükümetin krizle mücadele politikasındaki başarısızlığı ve vatandaşlar üzerine etki eden sonuçlara yönelik olacağını söyleyen Mestan, hafta sonuna kadar oylama için gerekli olan hukuki nedenlerin meclise sunulacağını söyledi.
Gazeteciler önünde bir açıklama yapan deneyimli siyasetçi, genel hükümet politikası üzerine oylama fikriyle siyasi mevsimin kapatılacağını belirtti ve bunun da Temmuz veya Eylül ayında gerçekleştirileceği konusunda açıklık getirdi.
Emniyet alanında olanlara değinen Mestan, hükümetin krizle mücadele politikasındaki başarısızlığı tüm diğer alan politikalarını kapsayamayacağını, ancak yapılması planlanan iki güvensizlik oylamasının ülkedeki tüm alan politikalarını kapsayacağını vurguladı.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.