Hıdırellez Kutlamaları Başladı

Bal-Türk'ten Haberler Fotoğraflar
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Istırancalılar Derneği, MAPHOYTAG ve Rumeli & Balkan Platformu ile birlikte düzenlediği, iki gün devam edecek olan, Hıdırellez Programı etkinlikleri başladı. Böylece Bal-Türk’ün öncülüğünde bir geleneğimizin daha canlanması ve geleneksel olarak kutlanması bekleniyor.

IMGA0017

Nişanlar Gül dibine gömüldü, Koyun sağıldı

Balkan Kültür Evi’nde başlayan programda önce yedi farklı yerden su alındı, hazırlanan nişanlı yeşillikler bakraçtaki bu suyun içine koyulup, gül dibine gömüldü. Bu seromoniden sonra Derince Yörüklere giden grup burada koyun ve keçi sağma törenine katıldı, sağılan süt mayalanmak üzere Balkan Kültür Evi’ne götürüldü.

Balkan Kültür Evi’inde Kültür Evlerine Söğüt Dalı

Balkan Kültür Evi’nin bulunduğu Seka Kültür Alanında bulunan evlerin kapılarına söğüt dalı ve çiçekler asıldı. Bu uygulamanın ardından da Derince Yörüklere gidilerek bir Koyun kesildi.

6 Mayıs Akşamı Hıdırellez Yemeği

6 Mayıs akşamı devam edecek olan programda Maniler okunacak, MAPHOYTAG grubu Balkan yöresine ait halk oyunları oynayacak, çocuklar salıncaklarda sallanacak ve Hıdırellez yemeği yenilecek. Akşamki programa Kocaeli’nin farklı bölgelerinden 500 kişinin katılması bekleniyor.


İçeriği Paylaş