Helsinki Komitesi: Makedonya İnsan Haklarında Sınıfta Kaldı

Haberler
İçeriği Paylaş

Helsinki İnsan Hakları Komitesi “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” nedeniyle yayınladığı raporda “2015 yılında iktidar koalisyonı kendi gücünü artırmak için, vatandaşların talep ve isteklerine karşı devlet sistemini suistimal ederek kendi siyasi söylemini geliştirdi. Böylece zaten kurumlara zayıf olan güven daha da çok kayboldu”, ifadeleri yer almaktadır.

Raporda, kitlesel bir şekilde vatandaşların telefonlarının dinlemesinin yanı sıra 5 Mayıs protestolarında, özellikle, hükümet binası önünde polisin aşırı güç kullandığı belirtilmektedir.

Makedonya’da ifade özgürlüğünün de kısıtlandığı belirtilen raporda ayrımcılığın toplumun her kesimine yayıldığını, özellikle marjinal gruplara ve mültecilere vurgu yapılmaktadır.

Helsinki İnsan Hakları Komitesi raporda, 2015 yılında demokratik sistem ve toplumun inşa edilmesi için gereken tüm temellerin yıkıldığını kaydetti.
İnsan Hakları Evrensel Bildirisi Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun Haziran 1948’de hazırladığı ve birkaç değişiklik yapıldıktan sonra 10 Aralık 1948’de, BM Genel Kurulu’nun Paris’te yapılan oturumunda kabul edilen 30 maddelik bildiridir.

Bildirinin imzalanmasında, II. Dünya Savaşı’ndan sonra devletlerin, bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması konusunda birleşmesi de etkili olmuştur. Eleanor Roosevelt bu bildiriyi “Bütün insanlık için bir “Magna Carta (Magna Karta)” olarak tanımlamıştır. Bildirinin imzalandığı 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanır.

Kaynak: TIMEBALKAN


İçeriği Paylaş