“Güney Akım” altına imza atan Bulgaristan gaz fiyatından yüzde 20 indirim aldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan, Rusya’nın “Güney Akım” projesine katılan devletlerden yatırım kararı altına imza atan son ülke oldu. Moskova, Ukraina’yı çevreleyerek Avrupa’ya doğalgaz nakli yapacak olan ve Rusya için stratejik önem taşıyan gaz boru hattının inşaatına başlamak için bu imzaya muhtaçtı.

“Güney Akım” gaz nakil hattının güzergahı, Bulgaristan’dan sonra Sırbistan, Macaristan ve Slovenya üzerinden geçerek İtalya’ya ulaşacaktır. Bulgaristan topraklarındaki bölümün uzunluğu 540 km, işletme süresi ise 25 yıl olacak, borunun ömrü ise 40 yıl olacaktır. Başbakan Borisov, Bulgaristan üzerinden geçen gaz boru hattının ülke vatandaşlarına gaz krizinin yaşanmayacağına dair garanti vereceğinin altını çizdi. “Güney Akım projesine katılmakla Bulgaristan, gaz tedariklerinin güvenliğini artıracak, çünkü diğer devletlere bağlı olmayacağız” şeklinde konuştu Başbakan. Sofya’da düzenlenen imza töreninde “Gazprom” Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Miller, “Güney Akım” projesinin, Avrupa genelinde en büyük yatırım projesi olduğunun altını çizdi.

Sözleşmenin süresi 10 yıldır. 6 yıl sonra hem fiyat, hem boru hattı üzerinden nakledilen gaz miktarlarına ilişkin yine müzakereler yürütülecek. Bulgaristan, Rus gazına olan bağlılığını ülkede yapılan gaz üretimi ile veya gazın diğer kaynaklardan alınması yolu ile azaltmak niyetindedir. Yunanistan, Romanya, Sırbistan ve Türkiye ile gaz bağlantılarının kurulması söz konusudur. Projenin denizdeki kısmının “ilk kazısı”, 7 Aralık 2012 tarihinde Rusya’nın Anapa şehrinde yapılacak, ülkemiz ilk gaz miktarlarını ise 2015 yılının Aralık ayında alacaktır. Sözleşmeye göre ülkemiz şimdi Rus gazının Yunanistan, Makedonya ve Türkiye’ye ulaştırılması için aldığı transit ücretlerini almaya devam edecek.

Bulgaristan ayrıca önümüzdeki yıl için Rus gazının fiyatında yüzde 20’lik indirim aldı. Bu sayede ülkemiz, 1000 metre küp gaz için 472 dolar değil, yaklaşık 405 dolar ödeyecek. Müzakerelerin finalinde Başbakan Borisov, en güçlü kozunu masaya koydu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan telefon görüşmesi, ağır görüşmelerin noktasını koydu. Başbakan Borisov, sağlanan anlaşmaları yorumlarken “Anlaştığımız fiyat, Rusya’nın gaz ocaklarına yatırım yapmayan bir ülke için mümkün olan en düşük fiyattır” diye konuştu. “Gazprom” Şefi Alexey Miller’in sözlerine göre gaz fiyatında Bulgaristan’a verilen indirimler, Sofya ve Moskova arasında gelecekte yürütülecek stratejik işbirliğine bağlıdır. “Gazprom” ülkemiz topraklarında iki gaz elektrik santrali kurmak ve düşük fiyatlar üzerinden elektrik satmak niyetindedir.

Uzmanlar, “Güney Akım” projesi ile ilgili çevreye etki değerlendirmesinin hala yapılmadığını, değerlendirme olmayınca da inşaatın start alamayacağını öne sürüyorlar. Ayrıca AB Komisyonunun “Gazprom” şirketinin boru hattının kapasitesini yüzde 100 kullanmasına izin verecek mi yoksa Avrupa mevzuatı gereğince boru kapasitesinin yarısının diğer gaz şirketlerine mi kullandırılacağı konusu da netlik kazanmış değildir. Bu arada Avrupa Komisyonu, “Güney Akım” gaz nakil hattının inşa edilmesine dair raporu beklemeye devam ediyor.

Çeviri: Tanya Blagova

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.