Gül, Koca Yusuf’un anıtını açtı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Şumen İline bağlı Hitrino Belediyesinde 19. yüzyılın yenilgisiz Cihan Pehlivanı Koca Yusuf’un heykel açılışını yaptı. Hitrino çocukları ve “Abagar” dörtlüsü Abdullah Gülü müzikle selamladılar. Ayrıca bir grup çocuk Türkiye Cumhurbaşkanı ziyaretine atfen kendi yazdıkları şiirleri okudular.


Hitrino Belediye Başkanı Nuridin Basri değerli misafiri, “Sizleri belediyemizde misafir etmekten gurur duyuyoruz” sözleriyle karşıladı. Halka hitaben yaptığı konuşmasında Cihan Pehlivanı Koca Yusuf heykelinin açılışı “atalarımızı saygıyla anmaya ve gururla onurlandırma” girişiminden sadece birincisi olduğunu belirtti. Ayrıca bu girişimin sporda dünya zirvelerini fetheden insan ruhunun gücü önünde saygıyla eğilme olduğunu ifade etti. Nuridin Basri, Türkiye Cumhurbaşkanına Bulgaristan’ın bu kesimindeki çalışkan insanları hatırlaması dileğiyle belediye armasını hediye etti.
“Bugün burada sizlerle beraber olmaktan gerçekten çok büyük mutluluk duyuyorum. Hepinize sevgilerimi muhabbetlerimi sunuyorum, küçük çocukların hepsini gözlerinden öpüyorum” diyerek konuşmasına başlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, devamında sıcak karşılamadan dolayı çok etkilendiğini ve Bulgar-Türk ilişkilerinin iki ülke arasında manevi bir köprü kurularak daha çok gelişeceğini ümidini taşıdığını belirtti. Heykel aşılışında Şumen Valisi Dimitır Aleksandrof, Hak ve Özgürlükler Hareketi Şumen Milletvekilleri Georgi Kolef ve Çetin Kazak da katıldılar.
Hitrino’ya gitmeden önce Türkiye Cumhurbaşkanı Balkan Yarımadasının ikinci en büyük camisi olan Şumen’deki Tombul Camiyi ziyaret etti. Burada kendisini yaklaşık bin kişi tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül camiye Kanuni Sultan Süleyman döneminden kalma bir adet Kuranı Kerim kopyası hediye etti. Daha sonra Şumen Nuvvab – İlahiyat Lisesine geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Yasenkovo köyü doğumlu ressam Behçet Danacı tarafından çizilen ve üzerinde Nuvvab resmedilen tablo okul yönetimi tarafından hediye edildi. Ayrıca Bençet Danacı, Koca Yusuf heykelini yapan heykeltıraştır.
Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.