Grbavitsa Canavarı Sırp mahkemeye çıktı

Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna’daki savaş sırasında kadın ve çocuklara uyguladığı işkenceden dolayı ”Grbavitsa Canavarı” olarak adlandırılan Veselin Valohiç yargılanmaya başladı.
İspanya’nın 26 Ağustosta Bosna-Hersek’e iade ettiği ve hakkındaki iddianame tamamlanan Vlahoviç, bugün Bosna-Hersek Savaş Suçları Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Hakkında ”insanlığa karşı suç işlemek, tecavüz, cinayet, mal varlığına el koyma” gibi 56 ayrı savaş suçu iddiası bulunan Vlahoviç, tüm iddiaları reddetti.
Mahkeme, Vlahoviç’in hakkındaki suçlamaları reddetmesi üzerine, duruşmayı 2 ay sonraya erteledi ve bu süreçte, sanıkla ilgili şikayette bulunan 100 tanığın ifadesinin alınacağı öğrenildi.
Bosna savaşı sırasında Saraybosna’nın Grbavitsa, Vratsa ve Kovaçiçi semtlerinde, özellikle kadınlara tecavüz, çocuklara ise işkence etmesinden dolayı ”Grbavitsa canavarı” olarak adlandırılan 42 yaşındaki Vlahoviç, geçen yıl İspanya’nın Alicante eyaletinde suç örgütlerine karşı düzenlenen operasyonlarda hırsızlıktan yakalanmıştı.
Bosna Hersek Savcılığı’nın talebi üzerine 26 Ağustos 2010 tarihinde İspanya’dan Bosna Hersek’e iade edilen Vlahoviç’in işlediği savaş suçlarının çeşidi ve sayısının çokluğundan dolayı hakkındaki iddianamenin hazırlanması yaklaşık 6 ay sürdü.

Bosna’daki savaş sırasında kadın ve çocuklara uyguladığı işkenceden dolayı ”Grbavitsa Canavarı” olarak adlandırılan Veselin Valohiç yargılanmaya başladı.İspanya’nın 26 Ağustosta Bosna-Hersek’e iade ettiği ve hakkındaki iddianame tamamlanan Vlahoviç, bugün Bosna-Hersek Savaş Suçları Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Hakkında ”insanlığa karşı suç işlemek, tecavüz, cinayet, mal varlığına el koyma” gibi 56 ayrı savaş suçu iddiası bulunan Vlahoviç, tüm iddiaları reddetti.Mahkeme, Vlahoviç’in hakkındaki suçlamaları reddetmesi üzerine, duruşmayı 2 ay sonraya erteledi ve bu süreçte, sanıkla ilgili şikayette bulunan 100 tanığın ifadesinin alınacağı öğrenildi.Bosna savaşı sırasında Saraybosna’nın Grbavitsa, Vratsa ve Kovaçiçi semtlerinde, özellikle kadınlara tecavüz, çocuklara ise işkence etmesinden dolayı ”Grbavitsa canavarı” olarak adlandırılan 42 yaşındaki Vlahoviç, geçen yıl İspanya’nın Alicante eyaletinde suç örgütlerine karşı düzenlenen operasyonlarda hırsızlıktan yakalanmıştı.Bosna Hersek Savcılığı’nın talebi üzerine 26 Ağustos 2010 tarihinde İspanya’dan Bosna Hersek’e iade edilen Vlahoviç’in işlediği savaş suçlarının çeşidi ve sayısının çokluğundan dolayı hakkındaki iddianamenin hazırlanması yaklaşık 6 ay sürdü.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.