Filibe İmaret Camii’nde yüzyıl sonra yine iftar yemeği veriliyor

Balkanlardan Haberler

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, 2 Temmuz Perşembe akşamı Filibe İmaret (Şahabettin Paşa) Camii’nde iftar yemeği verdi.

Yaklaşık 250 kişinin katıldığı iftara, Büyükelçi Gökçe’nin yanı sıra, Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Muavin Konsoloslar Ahmet Keloğlu, İmren Kaygısız, Gürler Gürsoy, Filibe Başkonsolosluğu Sosyal işler Ataşesi Metin Akbaş, Filibe HÖH Milletvekili Cevdet Çakırov, Filibe Bölge Müftüsü Ersin Ahmet, Cami Encümenliği Başkanı Ahmet Pehlivan ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.

Filibe Cami Encümenliği Başkanı Ahmet Pehlivan, İmaret Camii’nde düzenlenen iftar yemeğine katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

IMG_7619000000

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, iftara katılanları selamlayarak, birlikte bir ramazan iftarında bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Büyükelçi Gökçe, yapmış olduğu konuşmasında, “Bu akşam burada herhangi bir ayrım yapmaksızın tüm dostlarımız, soydaşlarımız, vatandaşlarımız, Bulgar arkadaşlarımızla hep beraber toplandık. Aramızda gençler, yaşlılar ve çocuklar var. Ramazanın anlamını hep birlikte idrak eden ve bir araya gelen, bir kardeş sofrasında buluşan ekmeğini, tuzunu paylaşan tüm dostlara hoş geldiniz diyorum. Ramazan iki hafta önce başladı ve başladığından bu yana ben ve Başkonsoloslarımız, tüm soydaşlarımızla, vatandaşlarımızla ve Bulgar dostlarımızla pek çok yerde buluştuk, ramazan iftarlarını birlikte düzenledik. Şu ana kadar pek çok toplu iftara katıldık. Fakat şu ana kadar gördüğüm ve katıldığım en muntazam ve en güzel bir toplu iftarı burada Filibe halkı düzenlemiş. Sizleri tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. İmaret Camii’nde bu iftarın düzenlenmesinin özel bir anlamı var. Aslı isminden de belli olduğu üzere imaret yardımdır, dayanışmadır. Burada yüzyıl sonra ramazan boyunca düzenlenen iftar geleneğini bu sene ilk defa tekrar başlattık. Bu kadim eski bir gelenektir. Gelenekler kültürlerin, dostluğun, barışın, anlayış ve hoşgörünün yayılması için esastır. Dolayısıyla yüz sene sonra bu kadim geleneği tekrar yaşattığımız için, hep birlikte canlı tuttuğumuz için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Burada yüzlerce yıllık bir tarihi geleneğin, bugün 21. yüzyılda yaşayan bizler tüm dostlarımızla herhangi bir ayrım gözetmeksizin hep beraber aynı sofrada oturup dostluk iftarlarımızı yapacağız. Müslüman olsun, Hıristiyan olsun, Musevi ya da başka her hangi bir inançta veya inançsız dahi olsa herkes bu sofralara davetlidir. Burada temel olan insanlığın, dostluğun bir olduğu, birlik olduğu ve hoşgörü içinde her han gibi bir ayrım gözetmeksizin aynı ekmeği paylaştığıdır. Sözlerimi bu mesajla tamamlamak istiyorum ve sizlere güzel bir ramazan diliyorum. Akabinde güzel bir Bayram dileyerek, tüm dostlarımıza mutluluk, esenlik, refah, huzur ve barış diliyorum. Güzel günler sizlerle olsun” diye ifade etti.

İftar yemeğinin sonunda sofra duası okundu.

İmaret (Şahabettin Paşa) Camii olarak anılan, 1442 de II. Murad döneminde Lala Şahin Paşa’nın oğlu Şahabettin Paşa tarafından yaptırılan ve Sultan II. Beyazid döneminde imarethane eklenen yapıdır. Günümüzde sadece ibadete açık olan cami ve Şahabettin Paşa’nın Türbesi varlığını sürdürmektedir.

Kırcaali Haber

IMG_7579 IMG_7585