Filibe-Burgas demiryolu ‘otoyolu’ yapımına start verildi

Balkanlardan Haberler

Filibe-Burgas demiryolu rehabilitasyon çalışmalarına start verildi. Kalayonovets garında onarım başlangıcına katılan Başbakan Boyko Borisov, demiryolu ‘otoyolunun’ yapımına başladıklarını ifade etti. Proje sayesinde 600 kişiye istihdam sağlanacak. Gelecek yılda demiryolun ilk kısmı bitirilmesi bekleniyor. Projenin tamamlanmasından sonra Filibe ile Burgas arasında trenler satte 160 kilometre yol alabilecek.

Demiryolu Altyapısı Ulusal Şirketi (NKJİ) Müdürü Minço Lambrev, 2013 yılı sonuna kadar güzergahın tamamının bitmesi için çalışacaklarını belirtti. Onarım yapılacak demiryolu uzunluğunun 321 kilometre olduğunu ifade eden Lambrev, projenin yüzde 80’i Avrupa fonlarından karşılanacağını kaydetti.

Şu anda bu yoldaki trenler en fazla saatte 80 kilometre hız yapabiliyor. Yapılacak yeni demiryolu için hızlı tren ve vagonların  ise 2014’de, yine Avrupa fonlarından yararlanarak sağlanması bekleniyor.

Filibe’den Burgas’a yolculuk 1 saat 10 dakika kısalması ve yolculuğun 3-3.30 saat kadar bir zaman sürmesi planlanıyor. Sofya’dan Burgas’a yolculuk ise hızlı trenle iki saat kısalarak 4-4.30 saate inmesi bekleniyor. Böylece trenle yolculuk sadece ucuz olmayıp, zamandan da tasarruf etme imkanı sunacak.

Bulgaristan Zaman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir