FETÖ’nün Kosova’daki Türk Medyasına yaptığı darbe

Balkanlardan Haberler Haberler
FETÖ'nün Kosova'daki Türk Medyasına yaptığı darbe

Kosova’nın Türk medya sahibi, FETÖ ilk darbeyi Kosova’da Türk basınını kapatarak yaptı

Kosova’da 1999 yılında savaşın sona ermesinin ardından ‘Yeni Dönem’ adı altında, ilk Türkçe yayınlanan gazeteyi çıkaran ve ardından Yeni Dönem Radyosu ile Yeni Dönem Televizyonu’nu kuran eski medya patronu Mehmet Bütüç yaptığı açıklamada, Yeni Dönem Kosova Türk Medyası’nı FETÖ Örgütü’nün kapattığını söyledi.

Kosova’da 1999’dan 2009 yılına kadar Yeni Dönem  Medyası sahibi olan Mehmet Bütüç, Balkanlar’da ilk kez ‘Yeni Dönem’ adı altında Kosova Türk halkının sesini duyuran gazete, ardından Balkanların 24 saat Türk dilinde yayın yapan radyo ile, Avrupa’nın 24 saat Türkçe dilinde yayın yapan televizyonunu kurdu.

Bütüç, Yeni Dönem Kosova Türk Medyası’nın, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı – TİKA ile Kosova’da KFOR barış gücü bünyesi altında görev yapan Türk askerinin sağladığı destekle çalışmalarını uzun süre sürdürdüğünü ifade etti. Fakat, 15 Temmuz’daki darbe girişimi ardından Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı rehin alıp Akıncılar Üssü’ne götüren ve FETÖ lideri Fethullah Gülen ile görüştürmek isteyen Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile İçişleri Bakanlığı’nın görevden el çektirdiği vali yardımcısı ve dönemin Kosova’daki TİKA Başkanı Metin Arslanbaş’ın desteği kesmesiyle ‘Yeni Dönem’in’ kapanmak durumunda kaldığını söyledi.

Bütüç, Kosova’da faaliyet gösteren FETÖ’ye bağlı okullara karşı haber yaptıklarından dolayı desteğin kesilmesiyle kapanan Yeni Dönem KTM’nın Kosova’daki Türklüğün sesi olduğunu ve 10 yıllık gazete arşivlerinin bugün Türkiye’nin tüm devlet kütüphanelerinde mevcut olduğunu söyledi.

1999’da savaşın sona ermesi ardından Kosova’da devlet okullarında Türkçe eğitimin yer alması için verdikleri mücadele sırasında, FETÖ’ye bağlı açılan kolejlere Türk öğrencilerinin kayıt edilmemesi ve Türkiye’de eğitim görmek isteyen Kosovalı Türk öğrencilerin sadece Kosova devlet liselerinden alınması için haberler yaptıklarını belirten Bütüç, ancak o dönem Partigöç ve Arslanbaş’ın yapılan haberlerden dolayı maddi desteği kestiklerini söyledi.

TİKA ve Türk Taburu’ndan kesilen maddi destekten sonra tek başına ayakta duramadıklarını belirten Bütüç, FETÖ’den ilk darbeyi aslında Kosova’da Türk basının gördüğünü söyledi. Balkanların Türk dilinde tek Türk medyası Yeni Dönem Kosova Türk Medyası’nın olduğunu belirten Bütüç, Türk Medyası’nın kapatılmasıyla Kosova’da şu an ne Türkçe dilinde yayınlanan bir gazete, ne radyo ne de bir televizyonun olmadığını söyledi.

Yeni Dönem KTM’nın kapanmasıyla Kosova’da Türk halkının sesinin kesildiğini söyleyen Bütüç, “Türk askeri ve TİKA’nın böyle bir girişimde bulunmasını o dönem anlamamıştık” dedi. Yeni Dönem KTM’nın Avrupa’da 3’üncü medya kaynağı olduğunu belirten Bütüç, “desteğin kesilmesiyle Kosova’da Türk halkının sesi kesilmiş oldu” dedi. .

Kaynak: Dünya Bülteni