Etrafına hoş koku yayan ‘Bulgar imali’ bonbonlar dünya piyasasında büyük rağbet görüyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa, Asya ve ABD’de sıcak ekmek gibi kapışılan gülyağı bazındaki Bulgar parfümlü bonbonlar, yenmesi ardından insan vücudunda 6 saat süreyle gül kokusunu yaymaya başlar.
http://bnr.bg

Şu an Avrupa, Asya ve ABD’de sıcak ekmek gibi kapışılan gülyağı bazındaki Bulgar icadına ‘hoş koku yayan şekerleme’, ‘yenen deodorant’, ya da ‘deo perfume candy’ adı verilmiştir. Küçük bir bonbonu yedikten sonra insan vücudu 6 saat süreyle rosa damascena cinsinden yeni koparılan bir yağ gülünün büyüleyici kokusunu yaymaya başlar. Bu olanaktan yararlanan yüzbinlerce kız ve bayandan başka erkeklerin de Bulgar gülünün kokusunu yaymaktan çekinmedikleri belli oluyor.

Bulgar deodorant şekerlemesinin gelecek Şubat ayında İngiliz piyasasına sürülmesiyle ilgili olarak İngiliz ‘Gardian’ gazetesi bu konuda bir yazı yayımladı. Çıkan makalenin sahibi bu bonbonu ‘Sevgililer Günü’ için uygun bir hediye olarak överken heyecanla şöyle haykırdı:’Bir çiçek kokusunu sevdiğin kişinin kokusu ile karıştırmaktan romantik bir şey var mı ki?’

Kazanlık’ta Gül vadisinde yetişen rosa damascena cinsi gülü Bulgaristan’ın logosuna dönüştü.

Aslında, söz konusu parfümün hoş kokusunu, içerdiği geraniol yaratıyor.Geraniol lavanta, ıtır çiçeği, vanilla gibi bitkilerde mevcuttur ancak Kazanlık kenti yakınındaki Güller Vadisinde bol bol yetiştirilen Bulgar yağ gülündeki miktarı en büyüktür.En büyük rağbet gören dünyaca ünlü parfümlere her zaman katılan ünlü Bulgar gül yağının içinde ise % 70 oranında geraniol var.

Birkaç ay içinde dünya pazarlarında imrenilebilir konumlar elde eden Asenovgrad kentindeki ‘Alpi’ şekerleme fabrikasının sahibi Ventseslav Peyçev şöyle diyor:’Plovdiv’teki Gıda Teknolojileri Üniversitesi uzmanlarının yardımıyla söz konusu geraniolu tek başına elde ederek yaptığımız şekerlemelere kazandırmayı başardık. Her bonbonun içinde 3 gram geraniol var ki, onu yiyen kişi 6 saat süreyle etrafında sabah çiğinde yıkanan bir yağ gülünün kokusunu yayabilecek.
Bu Bulgar icadı 2011’de Uluslararası Cenevre İnnovasyon ve İcatlar Fuarı’nda gerçek bir olay yaratarak ‘dünya yenileşimi sertifikasına’ layık görüldü.Yenen deodorant o gün bugündür İspanya, Almanya, Fransa, Çin, Kore, Singapur gibi ülkelerde çok iyi rağbet görüyor. ABD’de bu ürün şimdilik İnternet yoluyla satılır ve fiyatı 10 dolardır.
Sayın Ventseslav Peyçev bununla ilgili olarak şöyle diyor:

Amerikalılar yeni ürünlere daha açık oldukları için şimdilik en büyük satışları ABD’de gerçekleştiriyoruz. Bulgar tüketicisi daha ihtiyatlıdır. Mağaza zincirlerindeki fiyatı ABD’dekinden yaklaşık 10 kez düşük olmasına rağme ülkemizdeki satışlar daha sınırlı kalıyor.Dolayısıyla icadımız, Bulgaristan da dahil, bütün dünyada yaygınlık kazanan ‘nutri kozmetik’ , yani ‘yemek yoluyla güzelleşmek’ eğiliminin bir bölümüdür.Diğer güzelleştirici ürünler geliştirmeyi de planlıyoruz. Bu örneğin kolagen içeren yoğurt veya toz halinde çorba olabilir ki,yüz kırışıklıklarının düzgünleşmesine yarayacak ve çok etkili olacaktır.’
Yenen deodorantı imal edenler bunun % 100 tehlikesiz olduğunu ileri sürüyorlar. Dahası: içindeki geraniolun çoktan beri ünlü bir Avrupa şirketi tarafından zararsız bir gıda maddesi olarak patenti var.

Bulgar deodorant şekerlemeleri, ıtırlı yağ ve kremlerin kullanımında geleneği olan Hindistan, Kore, Çin ve Singapur gibi ülkelerde gerçek bir patlama yarattı. Bulgar kozmetik imalatçıları erkeklere de hoş bir sürpriz hazırlıyorlar. Yakınlarda yalnız erkeklere hitabeden ‘Bulgar İmali’ deodorant şekerlemesi piyasaya sürülecek. Onun yayacağı kokunun baştan çıkarıcı bir özelliği olacak!

Çeviri: N. Dimitrova


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.