Edirne ile Burgaz Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması

Haberler
İçeriği Paylaş

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bulgaristan’ın Burgaz Milli Eğitim Müdürlüğü arasında sürdürülen ”Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması” kapsamında 52 Bulgar okul yöneticisi, ikili görüşmelerde bulunmak amacıyla Edirne’ye geldi.

Eğitim alanında çalışmalar yapmak amacıyla Burgaz Milli Eğitim Müdürü Violeta İlieva başkanlığındaki 52 kişilik grup için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde tören düzenlendi.

Edirne Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, törende yaptığı konuşmada, Avrupa ülkeleri için barış projesi olan Avrupa Birliği’nin, Türkiye içinde çağdaşlaşma projesi olduğunu söyledi.
Edirne Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci de Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Bulgaristan’ın Hasköy, Yanbol ve Burgaz İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile 9-11 Aralık 2009 tarihlerinde ”Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması” imzaladıklarını anımsattı.

Bugün yapılan bu toplantının, bu proje kapsamında gerçekleştiğini anlatan Demirci, AB’nin Brüksel kriterlerinin sınır ötesi işbirliğini teşvik ettiğini ve iyi komşuluk ilişkilerini desteklediğini belirtti.

Gelişen bu konjonktür gereği Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün bundan uzak kalmasının imkansız olduğunu ifade eden Demirci, şöyle devam etti:
”Bilindiği gibi AB’nin 2007-2013 Bulgaristan Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı ile diğer AB programları bizleri işbirliğine teşvik etmektedir. Biz de Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bize bağlı kurumların önünü açmak ve uluslararası faaliyetler yapmalarını temin etmek, tecrübelerini artırmak için Bulgaristan’ın komşu illerinin bölge Eğitim Müfettişleri ile eğitim alanında işbirliği yapmaktayız. bu çalışmalarımız bu eğitim ve öğretim yılında da devam edecektir.”

Burgaz Belediyesi Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yordanka Ananieva da iki ülkenin okul yöneticilerini Edirne’de toplanmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

İkili görüşmelerin güzel sonuçlar vereceğine inandığını ifade eden Ananieva, belediye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi. Burgaz Milli Eğitim Müdürü Violeta İlieva ise projenin ilk etabının tamamlandığını, bugünden sonra ikinci etabının başladığını belirtti.

Birinci etapta iki ülke milli eğitim müdürlüğü yetkililerinin çeşitli toplantılar yaptıklarını anlatan Ananieva, bu toplantılardan çıkan sonuçları bağlı bulundukları Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığına gönderdiklerini vurguladı.

Ananieva, her iki ülkenin okul yöneticileri arasında yapılacak ikili görüşmelerden güzel projeler çıkacağına inandığını kaydetti.

Konuşmaların ardından okul yöneticileri ikili görüşmelere başladı. İkili görüşmelerde ortak projeler üretilecek.

aa

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.