Dr. Sadık Ahmet’i Özlem ve Rahmetle Anıyoruz

Dr. Bayram Çolakoğlu
İçeriği Paylaş

Dr. Bayram ÇOLAKOĞLU- Lozan Antlaşması ile birlikte , Türk nüfusun kahir ekseriyetine rağmen, Batı Trakya Yunanistan’a bırakılmıştı. Fakat antlaşma gereği ayrıcalıklı bir azınlık statüsünde kaldılar. Aile hukuku, miras hukuku, vakıf mallarının yönetimi, müftülük vs. konularda bir anlamda özerk statüde idiler. Kendi okulları vardı, olacaktı. Ancak zamanla, Yunanistan Batı Trakya’ya Rum nüfusu taşıdı, nüfus dengelerini değiştirdi. Müslüman Türk Azınlığın Lozana dayalı tüm haklarında problem çıkarttı. “Türk” kelimesini resmi olarak kullandırtmadı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarına rağmen. Orada yaşayan Müslüman Türk azınlık Yunanistan AB’ye girene kadar evlerini tamir bile edemedi, eften püften bahanelerle soydaşlarımız vatandaşlıktan atıldı, nüfusun artması engellendi.

İşte bu hengamede mesleğini icra ederken, toplumun problemleri ile de yakından ilgilenen Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlatıyordu. Amacı Batı Trakya Türkleri’nin sorunlarını dünya kamuoyuna duyurmaktı. Yaklaşık 15.000 imza topladığı bir sırada, 8 Ağustos 1986 tarihinde tutuklandı. Bu, merhumu yıldırmadı sivil ve siyasi mücadelesinden hiç bir zaman vazgeçmedi, Türk toplumunun doğal lideri oldu, Dr. Sadık Ahmet. İki dönem bağımsız milletvekilliği yapan Dr. Sadık Ahmet meclise milletvekili olarak giremesin diye, Yunanistan 1993 seçimleri öncesi ülke barajı getirdi.

Bu da Batı Trakya Liderini mücadelesinden vazgeçiremedi. O Lozan ve uluslar arası antlaşmaların Türk azınlığa verdiği hakların peşinde koşarken, Batı Trakya’nın ekonomik kalkınması için de mücadele ediyordu. Zira Yunanistan Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türk halkını bir taraftan da ekonomik abluka altına alıyordu ki Türkiye’ye göç edip gitsinler.

Hayatı mücadele ile geçen Dr. Sadık Ahmet, 1995 yılında, şüpheli bir trafik kazasında Hakkın rahmetine kavuştu. Hem de 24 Temmuz’da, Lozan Antlaşmasının yıl dönümünde… Sanki birileri mesaj veriyordu.

Bugün aradan geçen 18 yıl sonra Batı Trakya Türkleri kendisini arıyor. Merhuma bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Ruhun şad olsun büyük lider.

b.colakoglu@balturk.org.tr


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.